21 listopada
wtorek
Alberta, Janusza, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odwaga spotkania z ubogim

Ocena: 0
637

– Jeśli spojrzę ubogiemu w oczy, to się dowiem, jak mogę mu pomóc – mówi br. Paweł Flis, albertyn

fot. arch. br. Pawła Flisa

Z bratem Pawłem Flisem, albertynem z Krakowa, rozmawia Sylwia Gawrysiak

 

Po co nam w Kościele specjalny Dzień Ubogich, skoro Ewangelia ciągle o nich mówi?

W Ewangelii jest wiele wezwań. Nie zawsze i nie o wszystkich pamiętamy. W przeżywaniu Światowego Dnia Ubogich chodzi przede wszystkim o spotkanie, o dostrzeżenie osoby. Kardynał Karol Wojtyła w czasie jednej z modlitw o beatyfikację Brata Alberta w kościele Karmelitów mówił, że w pomaganiu nie fundusze są najważniejsze, lecz człowiek. My również tego doświadczamy. Szczególnie gdy posługujemy tym grupom ludzi, którym bardzo trudno jest się dźwignąć. Trzeba być przy człowieku, pomagać, nie żądając dla siebie czegoś w zamian, choćby wdzięczności. To jest bardzo trudne, wymaga czasu, obecności, wierności. Tylko taki widzę sens Dnia Ubogich. To nie może być jednorazowa akcja, która przemija, ale początek spotkania.

 

Jak albertyni będą obchodzić ten dzień?

My mamy dzień ubogiego codziennie. Kościół krakowski bardzo się przygotował. Był list abp. Marka Jędraszewskiego. Obchody trwają przez cały tydzień. Wszystkie wydarzenia koncentrują się wokół modlitwy i spotkania. Oczywiście uczestniczymy w obchodach, ale przeżywamy to troszkę inaczej, bo jesteśmy z ubogimi na co dzień.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 47 (633), 19 listopada 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 listopada 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.SALON DZIENNIKARSKINajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły