20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odpust i pobłogosławienie kościoła w Radzyminie

Ocena: 0
1245

Kustosz Sanktuarium świętego Jana Pawła II w Radzyminie (ul. Słowackiego 58) serdecznie zaprasza na uroczystą Mszę Świętą odpustową, ku czci świętego Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Romuald Kamiński, który dokona pobłogosławienia kościoła parafialnego. Msza św. sprawowana będzie w sobotę 24 października o godz. 11.00.

Fot. Sanktuarium świętego Jana Pawła II w Radzyminie , www.jp2.waw.pl

Zachęcamy do wspólnej modlitwy i dziękczynienia Bogu za życie i pontyfikat wielkiego Polaka, św. Jana Pawła II.

Więcej informacji: www.jp2.waw.pl

Obrzęd pobłogosławienia świątyni jest aktem uroczystego wejścia do nowo wybudowanego kościoła.

W komunikacie liturgicznym dotyczącym obrzędów związanych z budową nowej świątyni, wydanym dla Diecezji Warszawsko-Praskiej 22 lutego 2012 roku czytamy:

Obrzęd związany z oddaniem świątyni do sprawowania kultu

  • „Jeżeli kościół powstaje jako budynek przeznaczony wyłącznie i na stałe do gromadzenia się Ludu Bożego i sprawowania liturgii, staje się domem Bożym; dlatego wypada poświęcić go Bogu w uroczystym obrzędzie, stosownie do starożytnego zwyczaju Kościoła. Jeśli zaś nie poświęca się go, winien być przynajmniej pobłogosławiony.” (CB nr 880).
  • Tak więc z oddaniem nowego kościoła dla sprawowania w nim służby Bożej związane są także dwa obrzędy. Najważniejszym jest obrzęd poświęcenia kościoła, zwany dawniej konsekracją. Wcześniej jednak może mieć miejsce obrzęd błogosławieństwa kościoła. W naszych warunkach tak jest najczęściej. Po wybudowaniu kościoła, kiedy gmach jest jeszcze w stanie surowym i na zgodne z planami urządzenie wnętrza potrzeba kilku lat, należy świątynię pobłogosławić; zwłaszcza, jeżeli ze względu na potrzeby duszpasterskie już ma być w niej sprawowana liturgia. Poświęcenie (dawniej: konsekrację) odkładamy na czas, kiedy dzieło zostanie ukończone.
  • Tak, jak nie należy sprawować służby Bożej w budowanym kościele, zanim nie zostanie on pobłogosławiony przez biskupa, tak nie należy sprawować Mszy Świętej na ołtarzu (nawet przenośnym), którego biskup nie poświęcił ani nie pobłogosławił (por. CB nr 938 i 988).
  • Dobrze, jeśli podczas obrzędu błogosławieństwa kościoła ma miejsce otwarcie tabernakulum, w którym od tego dnia będzie przechowywany na stałe Najświętszy Sakrament.
  • Obrzęd błogosławieństwa kościoła stosuje się także do błogosławienia innych budynków sakralnych, takich jak oratoria, kaplice i miejsca, które ze względu na szczególne okoliczności tylko czasowo przeznaczone są do kultu Bożego (por. CB nr 970).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter