27 stycznia
piątek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odnowa od pół wieku

Ocena: 0
3399

Choć pojawiają się głosy, że tylko wznoszą ręce i bujają w obłokach, papież Paweł VI nazwał ich szansą dla Kościoła i świata. Katolicka Odnowa w Duchu Świętym istnieje już od pół wieku.

fot. Radek Molenda

Kiedy włoska zakonnica Elena Guerra napisała list do Leona XIII, informując go, że jest we śnie przynaglana przez Jezusa, by Kościół modlił się do Ducha Świętego, papież odczytał to jako znak. W  noc sylwestrową rozpoczynającą 1901 rok w bazylice św. Piotra oddał XX wiek Duchowi Świętemu. A w Kansas w USA grupa studentów ze Szkoły biblijnej z pastorem Charlesem Fox Parhanem doświadczyła tej samej nocy podczas modlitwy tzw. chrztu w Duchu Świętym (patrz: ramka).

 

Wylanie Ducha Świętego

Podobne „wylania Ducha Świętego” zaczęły być podczas protestanckich nabożeństw coraz częstsze. Stąd też doświadczenie odnowy charyzmatycznej stało się tematem rozważań podczas Soboru Watykańskiego II. Efektem jest pkt 12 Konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen gentium, gdzie pojawiły się bardzo istotne sformułowania o Duchu Świętym i charyzmatach: że Duch Święty działa nie tylko przez sakramenty i posługi, ale również charyzmaty.

– To był moment, jak mówił kard. Leon J. Suenens, otwarcia na Ducha Świętego na poziomie biskupów – stwierdził podczas jednej ze swoich konferencji ks. Andrzej Grefkowicz, związany z warszawską odnową charyzmatyczną od 40 lat.

Jednak za datę przełomową uważa się 1967 rok. W połowie lutego tamtego roku profesorowie Uniwersytetu Duquesne w Pitttsburghu wraz z czterema osobami doświadczonymi odnową charyzmatyczną i grupą studentów postanowili odbyć rekolekcje ożywienia wiary, oparte o początek Dziejów Apostolskich. W sobotni wieczór z 18 na 19 lutego 1967 roku większość z nich – jako oficjalnie pierwsi katolicy – przeżyli chrzest w Duchu Świętym. Głęboko – jak relacjonowali – dotknięci Duchem Chrystusa zaczęli się dzielić tym doświadczeniem z innymi. W całych Stanach Zjednoczonych, a następnie wielu miastach świata zaczęły powstawać grupy modlitewne, podczas których następowały kolejne chrzty w Duchu Świętym. Powstawały tam wspólnoty odnowy charyzmatycznej i służyły lokalnym Kościołom swoimi charyzmatami.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 10 (596), 5 marca 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 15 marca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Piątek, III tydzień zwykły
Powierz Panu swą drogę, *
zaufaj Mu, a On sam będzie działał.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter