19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Od władzy do posługi

Ocena: 4.5
1081

Czternastu księży diecezjalnych i zakonnych pracujących jako proboszczowie, wikariusze i wykładowcy akademiccy oraz abp Grzegorz Ryś wzięli udział w warsztatach dla księży na temat przywództwa w Kościele „Od władzy do posługi”.

fot. ks. Paweł Kłys

To pierwszy tego typu warsztat zorganizowany przez Archidiecezję Łódzką we współpracy z wykładowcami Uniwersytetu Łódzkiego.

– Są to warsztaty w duchu Pana Boga, stąd nie wolno nam ich traktować tylko narzędziowo, tzn. na zasadzie: „mam ideę, jak prowadzić diecezję i potrzebuję księży, by w niej wiedzieli, jak mają postępować”. To nie jest Ewangelia – zauważa abp Ryś. – „Kościół jest ciałem” – mówi Ewangelia, i każdy ma swoje określone funkcje. Ja sam chcę się uczyć, jak w pełni odkrywać, rozeznawać i realizować właściwe sobie funkcje, zadania, z których mnie nikt nie zwolni. To dotyczy także każdego innego członka Kościoła, od księży poczynając, by odnajdywali swoje miejsce i potrafili konsekwentnie pomagać tym, którzy są obok we wspólnocie Kościoła. Aby potrafili dzielić się z innymi współodpowiedzialnością za Kościół, cieszyć się ich aktywnością, wspierać i formować w działaniach.

Dwudniowe warsztaty odbywające się w domu rekolekcyjnym Wspólnoty Ogniska Miłości w Olszy k. Rogowa, prowadziło dwoje wykładowców Uniwersytetu Łódzkiego: dr Maria Czajkowska – adiunkt w Katedrze Zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, członek Senatu UŁ, oraz dr Maciej Malarski – starszy wykładowca w tejże katedrze.

– W dzisiejszym świecie zmienia się paradygmat przywódcy. Z przywództwa, które kiedyś było hierarchiczne, związane z insygniami władzy, ku przywództwu służebnemu. Temu mają służyć te warsztaty – podkreśla dr Czajkowska. – Chcemy spróbować przekazać, jakie kompetencje powinien mieć współczesny przywódca, jak ważne jest to w Kościele, w budowaniu wspólnoty parafialnej, Chcemy, aby wiarygodność i transparentność była na pierwszym miejscu, by przywództwo było służbą, a nie wiązało się z zaszczytami – dodaje.

– Każdy z nas potrzebuje zmiany w swoim życiu i powrotu do swoich korzeni lub odkrycia ich, czy też potwierdzenia swojej misji. Na naszych warsztatach chcemy pokazać pewne narzędzia, którymi możemy się posługiwać w tej zmianie. Podstawa jest jednak to, kim jesteśmy, co powinniśmy robić, czym jest nasza misja. Wszystko to zaś powinniśmy odnosić do kontekstu naszej wiary – tłumaczy dr Malarski.

Uczestnicy warsztatów wzięli udział w sześciu sesjach, w czasie których obok wykładów miały miejsce także zagadnienia praktyczne.

Jak zauważa jeden z uczestników warsztatów, obraz społeczeństwa i parafii się zmienia. – Trzeba doskonalić się w tym, by skutecznie trafiać do ludzi, pozyskiwać ich i angażować coraz więcej osób świeckich do pracy przy prowadzeniu parafii. Tak zrodził się pomysł, by wziąć udział w tych warsztatach – tłumaczy ks. kan. Gabriel Kołodziej, dziekan dekanatu aleksandrowskiego.

Podczas liturgii rozpoczynającej warsztaty dla księży metropolita łódzki wskazał, że Jezus, zapraszając apostołów, mówi do nich: „Zależy mi na was! W waszym pójściu za Mną chodzi o to, kim wy się staniecie”. – Jezusowi nie idzie o siebie samego, ale o apostołów, to na nich Mu zależy. Pójście za Nim będzie owocować w ich życiu. To nie będzie relacja tylko w jedną stronę. On zaprasza ich do takiej relacji, w której oni będą wzrastać. To jest właśnie odnajdywanie siebie, odnajdywanie swojego życia – i to jest celem Jezusowego przywództwa. Tu widać te dwa modele przewodzenia ludziom: potestas i ministerium – władza i posługa – mówił abp Ryś.

Jak podkreślają organizatorzy, pierwsza edycja warsztatów dla księży nie będzie ostatnią. W następnych latach będą organizowane kolejne, by formować duchownych chcących dzielić się odpowiedzialnością za Kościół z wiernymi.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter