1 marca
piątek
Antoniny, Radoslawa, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Od stu lat w Postoliskach

Ocena: 0
2147

Budujemy świątynię, po to, aby móc tutaj słuchać Słowa Bożego, posilać się Ciałem i Krwią Chrystusa i w ten sposób budować  „świątynię naszych serc”, w których pragnie zamieszkać Bóg - przypomniał bp Romuald Kamiński podczas obchodów setnej rocznicy konsekracji kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Postoliskach, w dekanacie tłuszczańskim.

Fot. Jacek Kalinowski

W niedzielę 17 listopada ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, przewodniczył Mszy Świętej w stuletniej już świątyni św. Stanisława Biskupa i Męczennika, aby „podziękować Panu Bogu, za wydarzenia rodzącej się niepodległości i za budowniczych tego kościoła, którzy są wszyscy w Domu Ojca, aby cieszyli się Jego łaskawością. Patrząc na dzień dzisiejszy dziękujemy za wszystkie dokonania i cieszymy się że czasy świetności powracają niech Bóg błogosławi dzisiejszemu pokoleniu”.

W uroczystościach wzięli udział - wraz z wiernymi całego tłuszczańskiego dekanatu - m.in. ks. prałat Dariusz Skwarski - dziekan dekanatu Tłuszcz, ks. prałat Jan Andrzejewski - dziekan dekanatu Kobyłka i ks. prałat Władysław Trojanowski. Obecni byli również księża goście i proboszczowie z wikariuszami z dekanatu.

Przeżywamy dzisiaj naprawdę niezwykłe chwile. Uświadamiamy sobie, że jesteśmy tutaj w stuletniej świątyni, która powstała jako owoc wiary tamtejszego pokolenia. Zrodziła się, aby można było tutaj modelować, czyli budować, prowadzić niezwykłe prace w innych świątyniach. Nie tych z kamienia i cegły, ale w świątyniach dusz naszych, taka jest kolejność spraw. Budujemy świątynię, po to, aby móc tutaj słuchać Słowa Bożego, posilać się Ciałem i Krwią Chrystusa i w ten sposób budować  „świątynię naszych serc”, w których pragnie zamieszkać Bóg.
A skoro mowa tu o budowli sprzed stu laty, to rzeczywiście, aż nad podziw tutejsi mieszkańcy starali się, aby ten dar ofiarowany Panu Bogu był „z najwyższej półki”. Ksiądz proboszcz wymieniając architekta nie wspomniał, żeby nie przedłużać, że to jest ten sam architekt, któremu zlecono przygotowanie projektu budowy Bazyliki Serca Jezusowego na Pradze przy ul. Kawęczyńskiej, który to projekt zamówiła księżna Anna Radziwiłłowa. Widzimy więc, tam zamówienie księżnej pani, a tutaj wiejskiego ludu, ale w tym samym kierunku

– podkreślił bp Kamiński.

Po zakończeniu Eucharystii przemówienie wygłosił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który - wobec ataków na Kościół i rodzinę - wskazał m.in. na aktualność pieśni „My chcemy Boga” śpiewanej na rozpoczęcie Mszy Świętej. Następnie poseł Bożena Żelazowska wręczyła parafii w Postoliskach, na ręce proboszcza ks. dr. Waldemara Sierpińskiego, medal „Pro Masovia”. Z koeli samemu księdzu proboszczowi nadano tytuł Honorowego Obywatela Gminy Tłuszcz.

Kilka dni wcześniej parafia otrzymała - za pośrednictwem kapelana Prezydenta RP - dar od Andrzeja Dudy: obraz dedykowany Matce Bożej Anielskiej – Hellerczyków.

Wierni parafii przygotowywali się do 100-lecia konsekracji podobnie, jak ich przodkowie do budowy kościoła - zaczynając od peregrynacji w rodzinach obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zwieńczeniem peregrynacji były misje święte na przełomie września i października głoszone przez ojców sercanów. Na zakończenie misji parafia i poszczególne rodziny zostały zawierzone Sercu Pana Jezusa.

Jako goście – obok wyżej wymienionych - na uroczystości przybyli m.in poseł na Sejm RP Bożena Żelazowska, starosta wołomiński Adam Lubiak, wicestarosta wołomiński Robert Szydlik i radni powiatu wołomińskiego, burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, przewodniczący Rady Miejskiej Tłuszcza Krzysztof Gajcy z radnymi Rady Miejskiej, zastępca burmistrza Tłuszcza Waldemar Banaszek, wójt gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski, sołtysi oraz przewodniczący rad osiedlowych z terenu gminy Tłuszcz i Zabrodzie.

Oprawę muzyczną w czasie Mszy Świętej, zapewnił Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” pod dyrekcją Jacka Bonieckiego, wykonując Mszę Koronacyjną W.A. Mozarta, a po zakończeniu dał ok. 40 min. koncert religijno-patriotyczny. Usłyszeliśmy m.in. dobrze znane: „Matczyne ręce”, „Pieśń obozową”, „Legiony”, „Piechotę”, „Kukułeczkę”, „Cyraneczkę i „Furmana”.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 marca

Piątek, II Tydzień Wielkiego Postu
Pierwszy Piątek Miesiąca
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 21, 33-43. 45-46
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter