W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej od 19 września można podziwiać wystawę „Od ruin do odkupienia” brytyjskiego artysty i pisarza, krytyka i teoretyka sztuki Alexandra Adamsa.
Paweł ZłowockiW tym dniu, w czwartek, odbyło się otwarcie wystawy z udziałem autora obrazów. Głównym motywem wystawy jest ikonoklazm. Wiele spośród dzieł odnosi się do manifestacji, które miały miejsce w 2020 roku w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Niszczono wówczas pomniki historyczne, które dla protestujących stanowiły symbol opresji. Pierwotne znaczenie ikonoklazmu odnosi się do niszczenia dzieł sakralnych, ale Adams nadał mu nowy sens – niszczenie dzieł sztuki w wyniku różnych ideologii i prądów myślowych.
Na wystawie można odnaleźć również prace, które wydają się mieć niewiele wspólnego z ikonoklazmem. To wizerunki modeli pozujących do obrazów religijnych. Sztuka akademicka przeżyła jednak w minionym stuleciu swój rodzaj ikonoklazmu i skazana została na marginalizację i powolne niszczenie w magazynach muzealnych poprzez modernizm. – To mój drugi pobyt w Warszawie, jestem bardzo szczęśliwy, że mogę być tu znów. To miasto zafascynowało mnie od pierwszego wejrzenia – mówił Alexander Adams, podkreślając, że możliwość prezentacji jego dzieł w stolicy Polski jest dla niego wielkim zaszczytem.
Artysta wyraził wdzięczność wobec wszystkich organizatorów wystawy. – Mam nadzieję, że kiedy będziecie państwo oglądać tę wystawę, to okaże się ona dla państwa znacząca nie tylko jako dla Europejczyków, ale zwłaszcza jako Polaków – podkreślił. Alexander Adams urodził się w 1973 roku w Londynie. Od 1995 roku wystawia swoje prace na całym świecie. Jego dzieła można znaleźć w zbiorach najważniejszych instytucji muzealnych. „Wiele moich nowych prac podejmuje tematy religijne (…) Wystawa mówi zarówno o rozpaczy i żalu z powodu zniszczenia, jak i obietnicy zbawienia poprzez odkupienie” – opisuje swoją wystawę w Warszawie artysta. Książki Alexandra Adamsa poświęcone tematyce ikonoklazmu można nabyć w księgarni Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
fot. Paweł Złowocki