29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Od Jakuba do Jakuba

Ocena: 0
6157

W ramach całorocznych obchodów 500-lecia kościoła św. Jakuba na Tarchominie  przy ulicy Mehoffera 4 w sobotę 21 kwietnia po Mszy Świętej o godzinie 8.00 wyruszyła jednodniowa pielgrzymka piesza pod hasłem „od Jakuba do Jakuba”, w której wzięło udział około 120 uczestników.

fot. Jacek Kalinowski / Idziemy

Na trasie długości ok. 18 km pielgrzymi nawiedzili cztery parafie: Matki Bożej Loretańskiej na Pradze, Katedrę Warszawsko-Praską, Archikatedrę św. Jana i kościół św. Jakuba przy pl. Narutowicza na Ochocie, który był celem wędrówki.

Warto przypomnieć, że tak jak kościół św. Jakuba Apostoła na Tarchominie świętuje swoje 500-lecie, parafia na Ochocie świętowała w roku bieżącym stulecie erygowania, o czym przypomniał proboszcz „młodszej” parafii ks. prałat Henryk Bartuszek.

W roku 500-lecia kościoła św. Jakuba Apostoła na Tarchominie parafianie pragnęli doświadczyć pielgrzymowania po Drodze św. Jakuba w kierunku Santiago de Compostela oraz upowszechnić wiedzę o historii swego kościoła.

Kościół św. Jakuba Apostoła na Tarchominie jest ważnym przystankiem na Drodze św. Jakuba, która wiedzie do grobu apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii. O Szlaku informują oznaczenia na okolicznych drzewach. Stylizowana żółta muszla na niebieskim tle to najczęstszy symbol św. Jakuba Apostoła. Szlak św. Jakuba jest jednym z najstarszych i najbardziej popularnych szlaków pielgrzymkowych na świecie. Obecnie przeżywa swój renesans.

W czasie postoju przy Katedrze św. Floriana troje uczestników pielgrzymki: Agnieszka, Magdalena i Jakub wypowiedziało swoje świadectwa o przebytym przez nich portugalskim szlaku św. Jakuba we wrześniu 2017 roku i zasadach obowiązujących na typowym Szlaku Jakubowym.

Do atrybutów pielgrzyma sobotniego szlaku należało m.in.: żółte chusty z nadrukowanym logo 500-lecia i foldery o najstarszym kościele Warszawy, którymi obdarowywano napotkane na trasie osoby.

Najmłodszy uczestnik miał 5 lat, a wiek najstarszego uczestnika organizatorzy przez dyplomację nie podają. Wśród pielgrzymów szli również harcerze i harcerki Szczepu 71 WDHiGZ im. Pułku AK „Baszta” oraz 64WWDH „Fregata”.

Spotkany przy Katedrze św. Floriana Pan Piotr, który idzie w pielgrzymce z żoną Justyną i córką Aleksandrą tzw. grupą przedszkolną, w której jak mówi, że wraz z nimi idą dzieci z przedszkola prowadzonego przez siostry Służebniczki przy ul. Menhofera. Pogoda nam sprzyja, grupa jest rozmodlona, rozśpiewana, mamy nadzieję, że wytrwamy do końca – dodaje pan Piotr.

Swego rodzaju nagrodą za podjęcie trudów wędrowania było obdarowanie uczestników żonkilami na końcu ostatniego etapu.

Jak mówi towarzyszący pielgrzymom ks. Piotr Urbanowski, owoce pielgrzymki najbardziej rozpoznaje Pan Bóg. Zawsze pielgrzymi trud i wysiłek, który ofiarowujemy idąc z jakimiś intencjami. – Jestem przekonany, że Pan Bóg będzie wiedział jak z tego skorzystać, jak wykorzystać ku dobru naszej parafii, wspólnoty, naszych rodzin, wydaje mi się, że to jest najważniejsze. Była to pielgrzymka dziękczynna za 500 lat naszego kościoła, ale też osobiście szedłem w intencji moich parafian i bliskich, była to dla mnie bardzo osobista pielgrzymka podobnie jak dla jej wielu uczestników.

Nad całością organizacji pielgrzymki i jej przebiegiem czuwał Piotr Oracz.

Wydarzeniu patronują m.in. ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, burmistrz Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy Ilona Soja-Kozłowska. Patronat medialny – tygodnik „Idziemy”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter