27 listopada
niedziela
Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obrady Komisji Duszpasterstwa KEP - podsumowanie

Ocena: 0
502

Dyskusja nad projektem programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok liturgiczny 2022-2023 oraz wyzwania związane z synodem o synodalności były przedmiotem zakończonego w czwartek dwudniowego spotkania Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Fot. BP KEP, episkopat.pl/Episkopat News/ Flickr

 „Wierzę w Kościół Chrystusowy”

W trakcie dwudniowego spotkania w Warszawie, Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski omawiała projekt programu duszpasterskiego na rok 2022-2023. Towarzyszą mu słowa „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, będące skrótem kościelnego artykułu wyznania wiary.

Celem przygotowywanego programu duszpasterskiego ma być odbudowa wizerunku Kościoła i obudzenie osłabionej dziś wśród wiernych wiary w Kościół. Ma to się odbywać poprzez m.in. odsłanianie i prezentację pełnej prawdy o Kościele - jego misterium, genezy, natury, przymiotów i struktury. Następnie także poprzez podkreślenie zbawczej roli sensu Kościoła; że służy on zbawieniu rodzaju ludzkiego. Ponadto konieczne jest ukazanie misyjnej natury i służebnego charakteru Kościoła.

Realizacja powyższych celów ma się dokonywać w ramach: przepowiadania Słowa Bożego i katechezy parafialnej, kontynuacji procesu synodalnego, czyli spotkaniach, wzajemnym słuchaniu i wspólnym rozeznawaniu w parafiach i różnych środowiskach kościelnych tego, co Duch Święty mówi do Kościoła oraz medialnego zwiastowania i prezentacji prawdy o Kościele.

Konieczne jest ponadto uświadomienie wiernym, że Kościół jako dzieło Bosko-ludzkie stanowi misterium, którego nie sposób ogarnąć rozumem i dlatego "domaga się wiary". Ale Kościół także "wart jest wiary" ze względu na obecność w nim i aktywność Boga oraz obfitość Bożych darów, z których człowiek może czerpać.

Program duszpasterski ma także na celu określenie, wyjaśnienie i wparcie realizacji zadań wynikających z wiary w Kościół, wiary Kościołowi i przeżywania wiary we wspólnocie. Chodzi tu m.in. o czynne zaangażowanie wszystkich wiernych (duchownych, świeckich, osób konsekrowanych) w rozwój Kościoła; stawanie w obronie Kościoła, ukazywanie prawdy, że Kościół naucza z Bożego mandatu i w oparciu o autorytet Boga.

Istotna jest ponadto troska o recepcję soborowej wizji Kościoła wspólnotowego, otwartego i służebnego; troska o dobrą komunikację wewnątrz wspólnoty Kościoła, kreowanie przestrzeni dla dialogu i spotkania, zaangażowanie na rzecz większej jakości wewnątrz tej wspólnoty, zwłaszcza na linii duchowni-świeccy oraz między chrześcijanami różnych wyznań, a także promowanie idei braterstwa, wzajemnej miłości i miłosierdzia wobec "maluczkich".

Zależy nam na refleksji nad tym, co wiara w Kościół oznacza i zaprezentowaniu całego bogactwa tej rzeczywistości, pokazując jednocześnie wartość wiary w Kościół. Kolejnym celem miało być wskazanie na konkretne zadania wynikające z wiary w Kościół, wiary Kościołowi i wiary w Kościele jako wspólnocie.

- mówił KAI w środę bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa.

Cele i zadania wynikające z tematyki programu duszpasterskiego "Wierzę w Kościół Chrystusowy" przedstawił pierwszego dnia obrad ks. Waldemar Musioł z sekretariatu Komisji Duszpasterstwa.

Program duszpasterski jest potrzebny, zwłaszcza w tym kontekście historycznym, w którym jesteśmy. O Kościele trzeba mówić w sposób prosty, pokazywać Kościół jako rzeczywistość godną zaufania, przestrzeń budowania komunii tak z Bogiem, jak i z ludźmi. W jednej i drugiej komunii widzimy pewne kryzysy. Natomiast realizacja programu w konkretnych inicjatywach duszpasterskich to na razie jedynie sugestie, które później będą aplikowane do poszczególnych diecezji i przekładane na działania parafialne, bo to parafia jest podstawową jednostką, w której urzeczywistnia się Kościół. Tam będziemy inspirować proboszczów do podejmowania takich inicjatyw, które wiarę w Kościół mają umocnić, pokazać Kościół jako wspólnotę z Bogiem i wspólnotę ludzi między sobą, w której warto być i budować swoją codzienność z ukierunkowaniem na zbawienie, bo to jest naszym celem.

- wyjaśnił KAI ks. Musioł.

Pokazać młodym wartość wiary

Bp Czaja pytany o to, czy temat programu duszpasterskiego w sytuacji aktualnej sekularyzacji w Polsce, zwłaszcza wśród młodzieży, ma potencjał mocniejszego nacisku na nową ewangelizację i szukania jej różnych form, podkreślił, że cały projekt duszpasterski rzeczywiście ma na względzie młode pokolenie.

Zastanawiamy się, jak pokazać wartość wiary w Kościół i wartość Kościoła młodemu człowiekowi. Zdecydowanie będziemy się starali to realizować. Jednak jest to zadanie bardzo trudne. Dopiero, gdy młody człowiek dostrzeże wartość wiary w Kościół, będzie sposobność do wprowadzania go w głębię prawdy wiary o Kościele, w tę ogromną tajemnicę oznaczającą przecież jednocześnie wiarę w Boga, który jest z nami - Emmanuela.

- wskazał biskup opolski.

Zdaniem bp. Czai, podstawowe zadanie wynikające z wiary w Kościół "to po prostu życie obecnością Boga między nami". - To wszystko wymaga zgłębienia. Nie można sprowadzać Kościoła tylko do horyzontalnego poziomu, z czym mamy nagminnie do czynienia i to nie tylko w mediach. Również osoby wewnątrz Kościoła często nie rozumieją, że to nie jakaś instytucja, organizacja, a Boży dom dla nas, grzesznych ludzi na ziemi, który pomaga nam w ciągłym podejmowaniu powołania do świętości - dodał hierarcha.

Zobacz też: Bp Czaja: chcemy pokazać młodym wartość wiary

Z wykładem pierwszego dnia obrad wystąpił także ks. prof. dr hab. Przemysław Artemiuk (UKSW), który przedstawił zagadnienie braterstwa w nauczaniu papieża Franciszka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 27 listopada

Niedziela, I tydzień Adwentu
Czuwajcie więc, bo nie wiecie,
w którym dniu Pan wasz przyjdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 24,37-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz "Idziemy" - Teraz

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter