16 kwietnia
piątek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obrady KEP nt. roli Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości

Ocena: 0
339

Rola Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, duszpasterstwo młodzieży w perspektywie zbliżającego się synodu biskupów i Światowych Dni Młodzieży to główne tematy 378. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski – mówi PAP rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

fot. pixabay.com

Ks. Rytel-Andrianik powiedział PAP w piątek, że spotkanie biskupów będzie miało miejsce we wtorek i środę w Sekretariacie KEP w Warszawie; udział mają w nim wziąć goście z zagranicy.

Polscy biskupi podczas pierwszego dnia obrad przed południem – jak poinformował rzecznik KEP – wysłuchają m.in. wykładu prof. Jana Żaryna poświęconego "roli Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku" oraz podejmą dyskusję na ten temat. Omówią też sprawy duszpasterstwa Polonii i Polaków za granicą.

Ponadto – jak zaznaczył ks. Rytel-Andrianik – wysłuchają relacji abp. Wiktora Skworca z rzymskiego sympozjum na temat ekologii, w którym wziął udział pod koniec lutego. Spotkanie dotyczyło m.in. przygotowań do szczytu klimatycznego ONZ, który będzie miał miejsce w grudniu w Katowicach.

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk przedstawi kwestię duszpasterstwa młodzieży w kontekście zbliżającego się synodu biskupów oraz Światowych Dni Młodzieży w Panamie. – Tematem XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które zaplanowano od 3 do 28 października w Rzymie, będą słowa: "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Jak przypomina ks. Paweł Rytel-Andrianik, od 19 do 24 marca w Rzymie odbędzie się spotkanie przedsynodalne młodzieży z udziałem dwóch delegatek z Polski.

Podczas pierwszego dnia Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski – jak informuje rzecznik – zaplanowano też wystąpienia gości z zagranicy. Głos mają zabrać przedstawiciele Konferencji Episkopatu Łotwy, Litwy oraz Czech. W spotkaniu będą uczestniczyć również reprezentanci biskupów z Niemiec, Mołdawii, Skandynawii, Węgier, Kazachstanu, Białorusi oraz Ukrainy.

Pierwszy dzień zebrania plenarnego zakończy msza św. w 5. rocznicę wyboru papieża Franciszka. „Po raz pierwszy będzie ona koncelebrowana w Świątyni Opatrzności Bożej. Uroczystej Eucharystii o godz. 17.30 z udziałem Episkopatu Polski będzie przewodniczył nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio” – mówi ks. Paweł Rytel–Andrianik.

W drugim dniu obrad – jak informuje rzecznik KEP – biskupi zajmą się m.in. sprawami duszpasterstwa rodzin oraz duszpasterstwa więźniów w kontekście reform penitencjarnych w Polsce. Dokonają też wyborów do Komisji, Rad i Zespołów Episkopatu. Na zakończenie obrad zostanie wydany komunikat.

Jak informuje ks. Rytel-Andrianik, w dniach obrad, w holu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, będzie można zwiedzić wystawę z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Piątek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Pan obrońcą mego życia, *
przed kim miałbym czuć trwogę?

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6,1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter