24 czerwca
poniedziałek
Jana, Danuty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obrady KEP nt. roli Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości

Ocena: 0
192

Rola Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, duszpasterstwo młodzieży w perspektywie zbliżającego się synodu biskupów i Światowych Dni Młodzieży to główne tematy 378. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski – mówi PAP rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

fot. pixabay.com

Ks. Rytel-Andrianik powiedział PAP w piątek, że spotkanie biskupów będzie miało miejsce we wtorek i środę w Sekretariacie KEP w Warszawie; udział mają w nim wziąć goście z zagranicy.

Polscy biskupi podczas pierwszego dnia obrad przed południem – jak poinformował rzecznik KEP – wysłuchają m.in. wykładu prof. Jana Żaryna poświęconego "roli Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku" oraz podejmą dyskusję na ten temat. Omówią też sprawy duszpasterstwa Polonii i Polaków za granicą.

Ponadto – jak zaznaczył ks. Rytel-Andrianik – wysłuchają relacji abp. Wiktora Skworca z rzymskiego sympozjum na temat ekologii, w którym wziął udział pod koniec lutego. Spotkanie dotyczyło m.in. przygotowań do szczytu klimatycznego ONZ, który będzie miał miejsce w grudniu w Katowicach.

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk przedstawi kwestię duszpasterstwa młodzieży w kontekście zbliżającego się synodu biskupów oraz Światowych Dni Młodzieży w Panamie. – Tematem XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które zaplanowano od 3 do 28 października w Rzymie, będą słowa: "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Jak przypomina ks. Paweł Rytel-Andrianik, od 19 do 24 marca w Rzymie odbędzie się spotkanie przedsynodalne młodzieży z udziałem dwóch delegatek z Polski.

Podczas pierwszego dnia Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski – jak informuje rzecznik – zaplanowano też wystąpienia gości z zagranicy. Głos mają zabrać przedstawiciele Konferencji Episkopatu Łotwy, Litwy oraz Czech. W spotkaniu będą uczestniczyć również reprezentanci biskupów z Niemiec, Mołdawii, Skandynawii, Węgier, Kazachstanu, Białorusi oraz Ukrainy.

Pierwszy dzień zebrania plenarnego zakończy msza św. w 5. rocznicę wyboru papieża Franciszka. „Po raz pierwszy będzie ona koncelebrowana w Świątyni Opatrzności Bożej. Uroczystej Eucharystii o godz. 17.30 z udziałem Episkopatu Polski będzie przewodniczył nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio” – mówi ks. Paweł Rytel–Andrianik.

W drugim dniu obrad – jak informuje rzecznik KEP – biskupi zajmą się m.in. sprawami duszpasterstwa rodzin oraz duszpasterstwa więźniów w kontekście reform penitencjarnych w Polsce. Dokonają też wyborów do Komisji, Rad i Zespołów Episkopatu. Na zakończenie obrad zostanie wydany komunikat.

Jak informuje ks. Rytel-Andrianik, w dniach obrad, w holu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, będzie można zwiedzić wystawę z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 czerwca

Nie bój się, Zachariaszu; twoja prośba została wysłuchana: żona twoja Elżbieta urodzi ci syna, któremu nadasz imię Jan.

Dziś w Kościele: poniedziałek XII tydzień zwykły
+ uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Jr 1,4-10 ; Ps Ps 71,1-4a.5-6ab.15ab.17; 1P 1,8-12 ; Łk 1,5-17.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)