23 lutego
sobota
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obrady biskupów w sprawie nadużyć będą spotkaniem "modlitewnym i operacyjnym"

Ocena: 0
639

Lutowy szczyt w Watykanie z udziałem papieża Franciszka na temat nadużyć seksualnych w Kościele wyznaczy "reguły i praktykę" - oświadczył w środę szef biura prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti. W spotkaniu udział wezmą przewodniczący episkopatów.

fot. Diego Cambiaso, flickr, CC-BY-SA

Dla papieża Franciszka, jak dodał Gisotti w oświadczeniu dla dziennikarzy, fundamentalne znaczenie ma to, aby biskupi wracając do swoich krajów i diecezji "byli świadomi reguł, jakie należy wprowadzić i by w ten sposób wykonali kroki niezbędne, aby zapobiegać nadużyciom, chronić ofiary i sprawić, aby żaden przypadek nie został ukryty czy zatuszowany".

"W związku z ogromnymi oczekiwaniami, jakie pojawiły się w związku z tym spotkaniem należy podkreślić, że Kościół nie jest w punkcie wyjścia w walce z nadużyciami" - dodał p.o rzecznika Watykanu. "To - jak oznajmił - etap na bolesnej drodze, bez żadnego zatrzymywania się; drodze, którą Kościół podąża zdecydowanie od ponad 15 lat".

Gisotti wyjaśnił następnie, że narada, która odbędzie się w Watykanie w dniach 21-24 lutego, ma "konkretny cel". "Chodzi o to, aby wszyscy biskupi mieli absolutną jasność, co trzeba zrobić, by zapobiegać i walczyć ze światowym dramatem wykorzystywania nieletnich" - zaznaczył.

"Papież Franciszek wie, że problem globalny można rozwiązać tylko poprzez globalną odpowiedź. Chce, aby narada była spotkaniem duszpasterzy, a nie konferencją naukową" - powiedział Gisotti. Jak dodał, zgodnie z intencją papieża ma to być "spotkanie w duchu modlitwy i rozeznania, katechetyczne i operacyjne".

W osobnym komunikacie komitet organizacyjny spotkania pod hasłem "Ochrona nieletnich w Kościele" poinformował, że papież zapewnił o swej obecności podczas całego tego szczytu. Zadanie prowadzenia sesji plenarnych Franciszek powierzył byłemu rzecznikowi Watykanu księdzu Federico Lombardiemu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -