Lutowy szczyt w Watykanie z udziałem papieża Franciszka na temat nadużyć seksualnych w Kościele wyznaczy "reguły i praktykę" - oświadczył w środę szef biura prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti. W spotkaniu udział wezmą przewodniczący episkopatów.
Dla papieża Franciszka, jak dodał Gisotti w oświadczeniu dla dziennikarzy, fundamentalne znaczenie ma to, aby biskupi wracając do swoich krajów i diecezji "byli świadomi reguł, jakie należy wprowadzić i by w ten sposób wykonali kroki niezbędne, aby zapobiegać nadużyciom, chronić ofiary i sprawić, aby żaden przypadek nie został ukryty czy zatuszowany".
"W związku z ogromnymi oczekiwaniami, jakie pojawiły się w związku z tym spotkaniem należy podkreślić, że Kościół nie jest w punkcie wyjścia w walce z nadużyciami" - dodał p.o rzecznika Watykanu. "To - jak oznajmił - etap na bolesnej drodze, bez żadnego zatrzymywania się; drodze, którą Kościół podąża zdecydowanie od ponad 15 lat".
Gisotti wyjaśnił następnie, że narada, która odbędzie się w Watykanie w dniach 21-24 lutego, ma "konkretny cel". "Chodzi o to, aby wszyscy biskupi mieli absolutną jasność, co trzeba zrobić, by zapobiegać i walczyć ze światowym dramatem wykorzystywania nieletnich" - zaznaczył.
"Papież Franciszek wie, że problem globalny można rozwiązać tylko poprzez globalną odpowiedź. Chce, aby narada była spotkaniem duszpasterzy, a nie konferencją naukową" - powiedział Gisotti. Jak dodał, zgodnie z intencją papieża ma to być "spotkanie w duchu modlitwy i rozeznania, katechetyczne i operacyjne".
W osobnym komunikacie komitet organizacyjny spotkania pod hasłem "Ochrona nieletnich w Kościele" poinformował, że papież zapewnił o swej obecności podczas całego tego szczytu. Zadanie prowadzenia sesji plenarnych Franciszek powierzył byłemu rzecznikowi Watykanu księdzu Federico Lombardiemu.