28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obradowała Rada Duszpasterstwa Kobiet

Ocena: 0
1193

Integracja środowisk kobiecych, obecność w mediach Rady Duszpasterstwa Kobiet oraz informacje o licznych inicjatywach środowisk kobiecych były tematem spotkania tego gremium, które odbyło się 19 lutego w Warszawie pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego.

2016-02-19 17:26
ibyl, aw / Warszawa (KAI), mz

Posłanka Ewa Tomaszewska przypomniała inicjatywy rządu związane z rodziną – wdrożenie programu "Rodzina 500+", rozpatrzenie inicjatywy obywatelskiej, związanej z finansowanej religii w szkołach. Zwróciła uwagę, że religia finansowana jest z podatków obywateli, którzy niemal w 90 proc. należą do Kościoła, a 87 proc. uczęszcza na lekcje religii. Przeszła ustawa przywracająca rodzicom decyzję co do wieku pierwszej klasy 6 czy 7 lat, zmieniono ustawę krającą dzieci za ubóstwo rodziców. Rząd pracuje też nad zmianą Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, zaś jeśli program Morawieckiego zostanie zrealizowany, przywróci wielu ludziom godność.

Alina Petrowa-Wasilewicz z KAI omawiając sytuację w kraju zwróciła uwagę, iż mimo, że obecny rząd stara się realizować politykę prorodzinną, władzy zawsze trzeba patrzyć na ręce, "pilnować Polski", recenzować posunięcia prorodzinne. Jednak program 500+ pomoże wielu najbiedniejszym rodzinom. Bp Ireneusz Pękalski, który jest biskupem pomocniczym w Łodzi dodał, że w jego mieście jest siedemnaście enklaw biedy, w tym – dwanaście w centrum.

Teresa Kapela, członkini Związku Dużych Rodzin Trzy Plus mówiła o europejskich inicjatywach na rzecz rodzin, m.in. Family Platform, zbierającej informacje na temat działań europejskich. Przytoczyła też badania dotyczące rodzin ubogich Moniki Młynarskiej z UKSW, z których wynika, że osoby samotnie wychowujące dzieci mają wielki problem z godzeniem pracy zawodowej z ich wychowaniem. Wówczas rodzic podejmuje mniej płatną pracę.

Kapela przypomniała, że wychowanie dzieci w domu jest tańsze, efektywniejsze i lepsze, tymczasem na kobietę patrzy się przede wszystkim jak na pracownika, pomijając role rodzinne. – Macierzyństwo w Polsce straciło swoją wartość, powszechnie uznaje się, że powinno być wykonywane po pracy – ubolewała Kapela i zwróciła uwagę, że w Europie są odwrotne tendencje, podnosi się wartość pracy w domu, a nie karze za macierzyństwo.

Ewa Kowalewska, dyrektor HLI Polska mówiła o światowym kongresie rodziny w Salt Lake City (USA). Jej zdaniem ruchy feministyczne w USA wytraciły dynamizm, gdyż otrzymały wszystko, czego żądały, bardziej aktywne są ruchy homoseksualne – ruch kobiet Hillary Clinton ma słabe poparcie kobiet

Prof. Maria Ryś z UKSW zapowiedziała konferencję "Odkryć piękno kobiecości, odkryć piękno macierzyństwa", która ma się odbyć w dniach 12-13 marca na tej uczelni.

Matka Wawrzyna Chwedoruk ze Zgromadzenia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny poinformowała o inicjatywach jej wspólnoty na rzecz kobiet. Zgromadzenie, które od 150 lat wychowuje kolejne pokolenia Polek nie tylko kształci dziewczęta, ale formuje je także później, organizując spotkania i rekolekcje dla kobiet zabieganych (np. w Nowym Sączu). Omawiane są problemy związane z życiem rodzinnym, wychowaniem, są świadectwa kobiet, zabawa. W niepokalańskich inicjatywach regularnie bierze udział ponad 200 uczestniczek – poinformowała matka Chwedoruk.

Uczestniczki spotkania mówiły o potrzebie konsolidacji środowisk kobiecych, propagowania Diecezjalnych Dni Kobiet tak, aby były organizowane w całej Polsce oraz ich nagłośnieniu w mediach, zwłaszcza społecznościowych. Pełna dokumentacja dotycząca organizacji Diecezjalnych Dni Kobiet została wysłana przez bp. Pękalskiego do każdej kurii.

Prof. Dorota Kornas-Biela z KUL przypomniała, że w tym roku upływa 40. rocznica otrzymania tytułu doktora honoris causa tej uczelni przez Chiarę Lubich. Na 3 i 4 czerwca planowany jest kongres poświęcony jej dorobkowi, który wart jest rozpropagowania, gdyż ukazywała znakomite wzory dziewczęcości i kobiecości.

Prof. Kornas-Biela mówiła też o swoim udziale w zespole do spraw zdrowia przy ministrze zdrowia, do którego należy wielu wybitnych profesorów ginekologii i położnictwa. jej zdaniem postawa ministra jest prorodzinna, zdrowotna i pro-prokreacyjna. Istnieje plan zorganizowania klinik i diagnozy leczenia niepłodności w każdym mieście z wyższą uczelnią medyczną. Pierwsza będzie Łódź, problem będzie rozpatrywany jako wspólny – kobiety i mężczyzny, będzie kładziony akcent na parę.

Następne spotkanie Rady Duszpasterstwa Kobiet KEP odbędzie się 28 października.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter