9 lutego
czwartek
Apolonii, Eryki, Cyryla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obchody Jubileuszu 100-lecia Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Ocena: 4.2
2377

W pierwszą niedzielę Adwentu, 29 listopada 2020 r. w katedrze Warszawsko - Praskiej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana w Warszawie rozpoczęły się obchody Jubileuszu 100- lecia założenia Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Uroczystej Eucharystii o godz. 12.30 przewodniczył bp Romuald Kamiński.

Fot. Zgromadzeniae Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Przed Mszą Świętą o godz. 12.00 odbyła się modlitwa Anioł Pański i program słowno-muzyczny w wykonaniu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

W duchu wdzięczności Bożemu Dzieciątku Jezus Matka Błażeja Stefańska CSCIJ, przełożona generalna zaprasza na obchody Jubileuszu 100- lecia założenia Zgromadzenia.

Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus zostało założone w 1921 r. w Sosnowcu przez Sługę Bożego Anzelma Gądka OCD (1884-1969) i Czcigodną Sługę Bożą Teresę Kierocińską (1885-1946); agregowane do Zakonu Karmelitów Bosych (w 1936 r.), na prawie papieskim (od 1954 r.).

Zgromadzenie żyje charyzmatem Bożego dziecięctwa inspirując się regułą i duchowością karmelitańską.

Siostry wzorują swoje życie na Najświętszej Osobie Chrystusa, Dzieciątka Jezus, według praktyki „małej drogi” św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Patronki Zgromadzenia. Jej słowa: „Niebem moim będzie czynić dobrze na ziemi” – są hasłem Zgromadzenia.

Od Dzieciątka Jezus siostry biorą formę swego życia i ducha. Tym duchem ożywiają wszystkie swoje czynności; żyją Jego wyniszczeniem, posłuszeństwem, czystością, ubóstwem, pokorą, a przede wszystkim Jego miłością do Ojca Niebieskiego i do bliźnich (Dyrektorium, 1).

Aktualnie Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus prowadzi życie modlitwy i działalności apostolskiej w 11 krajach, w 51 wspólnotach, liczących łącznie 449 sióstr, pochodzących z 13 krajów świata. Na terenie Polski znajduje się 31 wspólnot Zgromadzenia, które należą odpowiednio do trzech prowincji: wrocławskiej, krakowskiej i łódzkiej. Z Polski pochodzą 352 siostry, z których 24 pracuje poza swoją ojczyzną. Dom generalny znajduje się w Markach w diecezji Warszawsko Praskiej.

W Europie, poza Polską, wspólnoty Zgromadzenia żyją i pracują w 7 krajach: Białoruś, Czechy, Francja, Łotwa, Słowacja, Ukraina, Włochy. Na terenie tych krajów znajduje się 13 domów zakonnych, w tym dom formacyjny we Francji (Bagnères de Bigorre) dla powołań z Europy Zachodniej i Ameryki Łacińskiej (Meksyk). Z powyższych krajów pochodzi łącznie 40 sióstr.

W Afryce siostry karmelitanki Dzieciątka Jezus prowadzą działalność misyjną w 3 krajach: Burundi, Kamerun i Rwanda, o łącznej liczbie 7 domów zakonnych, w tym dom formacyjny w Burundi (Gitega-Songa). Z krajów afrykańskich pochodzi 56 sióstr, będących na różnych stopniach formacji.

Na misjach, oprócz pomocy duszpasterskiej przy parafiach, jak katechizacja i katechumenaty, prowadzą szerszą działalność charytatywną i wychowawczą, własne przedszkola, szkoły, ale także przychodnie medyczne i szpitale.

Siostry Zgromadzenia, gdziekolwiek są posłane, pragną dawać świadectwo karmelitańskiego życia modlitwy i prowadzą różne formy pracy apostolskiej oraz nowej ewangelizacji. W intencji dzieł apostolskich Kościoła ofiarują także swoją modlitwę i cierpienie. Modlą się szczególnie za kapłanów i misjonarzy.