29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obchody 96. rocznicy obrony Płocka

Ocena: 0
712

Msza św. w intencji obrońców Płocka z 1920 roku i Ojczyzny, odczyt płockiego historyka dr. Grzegorza Gołębiewskiego o obrońcach Płocka i wystawa broni znalazły się w programie obchodów 96. rocznicy obrony Płocka w wojnie polsko-bolszewickiej.

2016-08-21, 21:16
eg / Płock (KAI), rk

Rocznicowe obchody rozpoczęły się 15 sierpnia, Mszą św. w bazylice katedralnej, z przewodniczeniem i homilią bp. Mirosława Milewskiego: „Człowiek wolny to bowiem taki, który pamięta. Pamięć to cecha, która winna cechować każdego wyznawcę Chrystusa. Pamięć to także nasza cecha narodowa. Polscy żołnierze, broniąc granic odrodzonej II Rzeczypospolitej, oparli się bezbożnej Bestii, tamując falę bezbożnego komunizmu, który chciał zalać całą Europę” – stwierdził biskup pomocniczy diecezji płockiej.

Podkreślił, że temu „terroryzmowi niewiary” sprzeciwili się waleczni, młodzi polscy gimnazjaliści, walczący z armią Tuchaczewskiego na polach wielu parafii diecezji płockiej. Za tę szlachetną walkę w obronie wiary i państwowości książęce miasto Płock 95 lat temu, w 1921 roku, otrzymało Krzyż Walecznych od marszałka Józefa Piłsudskiego. Hierarcha akcentował też, że Marszałek aktem tym docenił wszystkich mieszkańców, na czele z ich wiernym pasterzem bł. abp. Antonim J. Nowowiejskim. 

Po Mszy św. płocczanie zebrali się przy Płycie Nieznanego Żołnierza: „Oddajemy dziś hołd tym, którzy wówczas polegli, broniąc wolności ojczyzny – mówił Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. - Oddajemy hołd żołnierzom, harcerzom i cywilom, dla których Bóg, Honor i Ojczyzna były najwyższymi wartościami. Jesteśmy im winni pamięć, bo to dzięki nim jesteśmy Polakami. Jesteśmy dumnym narodem w wolnej Europie” – zaznaczył prezydent.

Kwiaty i wieńce na Płycie Nieznanego Żołnierza złożyli m.in przedstawiciele organizacji kombatanckich, Rady Miasta, parlamentarzyści ziemi płockiej, delegacje samorządu ziemskiego i wojewódzkiego, przedstawiciele Wojska Polskiego, instytucji kultury, organizacji społecznych, partii politycznych a także harcerze i uczniowie płockich szkół. Złożono je też przy pomniku Józefa Piłsudskiego, pierwszego Honorowego Obywatela Płocka oraz Władysława Broniewskiego, płocczanina, żołnierza Legionów. 

Z kolei 18 sierpnia, w 96. rocznicę najbardziej gwałtownych walk o miasto, na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Norbertańskiej w Płocku za poległych modlili się m.in. przedstawiciele organizacji kombatanckich, harcerze, uczniowie płockich szkół, samorządowcy. Modlitwie za poległych przewodniczył ks. kan. Stefan Cegłowski, duszpasterz kombatantów. 

Prosił Boga, aby męczeństwo obrońców Płocka wyjednało im „wieczną nagrodę w niebie”. Zachęcił do troski o cmentarze i groby wszystkich żołnierzy, także wrogich armii. Wzywał wiernych do modlitwy za nieżyjących biskupów polowych i księży kapelanów, którzy odeszli „na wieczną wartę”, a przez wiele lat pełnili duszpasterską posługę wśród żołnierzy i ich rodzin.

Płocczanie mieli także okazję wysłuchać prelekcji dr. Grzegorza Gołębiewskiego o obrońcach Płocka z 1920 roku. Wśród bohaterów tamtego czasu wymienił najpierw Mikołaja Osikowskiego, który w sierpniu 1920 r. objął dowództwo Grupy Dolnej Wisły, a potem dowodził 2 Dywizją Litewsko-Białoruską. W gronie tym znalazł się też Mieczysław Wyżeł-Ścieżyński, który przeszedł cały szlak wojskowy z Legionami Polskimi, był żołnierzem pierwszej kompani kadrowej. W 1920 r. był szefem sztabu Mikołaja Osikowskiego.

Broniąc Płocka zginął między innymi 22-letni plutonowy żandarmerii Piotr Słyszko. Walczył z bolszewikami w rejonie Ostrołęki i Łomży, stamtąd był ewakuowany do Płocka. Służył w plutonie żandarmerii por. Czesława Smoczyńskiego. Zginął bohatersko w trakcie walk prawdopodobnie w rejonie ul. Kościuszki, gdy pomagał przedostać się na drugą stronę ulicy innym żołnierzom. Grzegorz Gołębiewski wspomniał także o Januszu Mościckim, Albercie de Bure, Iskanderze Achmatowiczu i Antolku Gradowskim.

W ramach rocznicowych obchodów odbył się też rejs po Wiśle, upamiętniający Flotyllę Wiślaną, biorącą udział w obronie Płocka w 1920 roku. Uczestniczyło w nim udział około 20 statków. 

Ponadto harcerze z Hufca ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 roku ZHP zorganizowali grę terenową pt. „Niech droga nasza będzie wspólna”, a na cmentarzu w Alejach Kobylińskiego została odsłonięta pamiątkowa tablica na grobie harcerki Geni Majdeckiej. Poza tym na Strzelnicy LOK przy ul. Norbertańskiej oglądać można było wystawę broni palnej od jej początków do czasów współczesnych

Wydarzenia rocznicowe zwieńczył I Bieg im Obrońców Płocka 1920 roku, organizowany przez Stowarzyszenie Płock Biega No Age Limit.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter