9 grudnia
piątek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obchody 30-lecia DW-P w Radzyminie

Ocena: 0
389

Rozpoczęły się uroczystości z okazji 30-lecia ustanowienia diecezji warszawsko-praskiej. Przed południem w parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie Mszy Świętej przewodniczył Biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński. W liturgii uczestniczyli duchowni należący do kapituły kolegiackiej.

fot. Biuro Prasowe DW-P/Karolina Błażejczyk

Zgromadzonych na modlitwie wiernych powitał ksiądz Stanisław Popis, proboszcz kolegiaty radzymińskiej. W świątyni obecni byli przedstawiciele władz powiatu wołomińskiego oraz władz miasta Radzymin. Podczas liturgii sprawowanej w uroczystość Zwiastowania Pańskiego pasterz diecezji warszawsko-praskiej wskazywał w homilii na Maryję jako wzór do kształtowania naszych postaw:

Jeśli chcemy właściwie Bogu odpowiedzieć na jakiekolwiek jego pytanie, zadanie, to tego musimy się nauczyć. Musi to przeniknąć całą naszą osobowość i ukształtować sposób bycia, żeby człowiek całym sobą i zawsze przyjmował postawę: oto, ja, który jestem służebnikiem, służebnicą – idę, niech się spełnia wola Twoja. To jest zadanie, które stawia Bóg przed nami, takie wnętrze mamy w sobie uformować.

Biskup Romuald Kamiński nawiązał również do dzisiejszej 30. rocznicy powstania diecezji i jej początków:

Nieraz słyszałem pytania, z jakiego powodu doszło do tych zmian. Za tym szła ogromna praca. Nie jest tak, że napisano tylko dekret. Wspólnota diecezjalna to jest wielka rodzina, która ma pracować nad tym, żeby wszystko cokolwiek dotyczy życia ludzkiego działo się na większą chwałę Boga i ku wiekszemu pożytkowi zbawiennemu drugiego człowiekowi. Mniejszym organizmem, ale wykonującym podstawową pracę jest wspólnota parafialna.

Ciągle powinniśmy pytać, czy to zadanie jest podejmowane. Czy ta diecezja to czyni, jako mniejszy, bardziej skoncentrowany organizm. Trzeba przypomnieć, że powstaliśmy z archidiecezji warszawskiej – to było ponad 3,5 miliona mieszkańców i każdy wiedział, że bardzo trudno jest ten wielki organizm wprawić w ruch, nadać odpowiednie tempo w działaniach pasterskich, mieć wgląd, jak się sprawy mają, zainicjować różne sprawy duszpasterskiej. I to właśnie zdecydowało, że mniejsze jednostki będą bardziej sprawne, ale też pokażą większą dynamikę codziennej pracy duszpasterskiej. Diecezja warszawsko-praska powstała 25 marca 1992 roku na mocy bulli papieża Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus reorganizującej struktury kościelne w Polsce.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Piątek, II tydzień Adwentu - dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin
Dasz światło życia idącym za Tobą
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 11, 16-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter