26 kwietnia
czwartek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O. Zachariasz: świat potrzebuje słowa Bożego

Ocena: 0
435

Narracja, wyjaśniająca sens ludzkiego życia, jakiej potrzebuje dzisiejszy człowiek, opiera się na słuchaniu słowa Bożego – podkreślił w Rychwałdzie były prowincjał krakowskich franciszkanów konwentualnych, Jarosław Zachariasz OFMConv.

20160717 19:32
rk / Rychwałd (KAI), sg

Duchowny przewodniczył dziś Mszy Świętej w sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej, Pani Ziemi Żywieckiej na zakończenie obchodów złotego jubileuszu koronacji łaskami słynącego wizerunku maryjnego. Mszę transmitowała TVP Polonia.

W kazaniu o. Zachariasz zwrócił uwagę, że każde pokolenie i kultura potrzebuje opowieści, w które wkłada własne rozumienie tego, co znaczy być człowiekiem i na czym polega sens i wzorzec życia. – Potrzebujemy opowieści, które powiedzą nam, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy – dodał kaznodzieja.

Zakonnik przestrzegł przed niektórymi współczesnymi koncepcjami życia zbudowanymi na rewolucyjnych teoriach dążących do rozluźniania więzi społecznych i uznających za ideał prywatność, skoncentrowanymi wokół egoistycznych dążeń. – Największym nieszczęściem i największą groźbą dla świata zawsze było jest i będzie to, że człowieka chce słuchać tylko siebie, wierzyć tylko w siebie, budować wyłącznie na sobie, siebie czynić największym dobrem – dodał.

– Świat ludzi bez Boga, świat bez miłości, świat istot zapatrzonych wyłącznie w siebie, nienawidzących się nawzajem i przygotowujących w szaleńczym zaślepieniu dla siebie samych zniszczenie i śmierć, to świat ludzi nie słuchających Bożego słowa – zaznaczył.

W Mszy odpustowej ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, kończącej obchody złotego jubileuszu koronacji cudownego obrazu, wzięli udział m.in. pielgrzymi z Łękawicy – rodzinnej miejscowości bł. franciszkanina o. Michała Tomaszka.

Jubileuszowe uroczystości 50. rocznicy koronacji cudownego obrazu MB Rychwałdzkiej rozpoczęły się 19 lipca ub. roku od Mszy polowej pod przewodnictwem Prymasa Polski. 

Wizerunek maryjny zyskał jubileuszowy bursztynowy strój i korony. To wotum wdzięczności powstałe z inicjatywy mieszkańców Żywiecczyzny i forma podziękowania za liczne łaski i cuda za jej wstawiennictwem wypraszane w tutejszym sanktuarium. Wcześniej zebrano także środki na renowację samego obrazu. Pochodzący z z przełomu XV i XVI w. obraz, namalowany na desce lipowej, przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Modlący się przed tym wizerunkiem od wieków doznają wielu łask uzdrowienia.

18 lipca 1965 r. odbyła się uroczysta koronacja cudownego obrazu. Dokonali jej prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i ówczesny metropolita krakowski abp Karol Wojtyła. Około 80 tys. pielgrzymów, mimo ulewnego deszczu, przybyło na tę uroczystość. W księdze pamiątkowej koronator obrazu napisał: „Olbrzymie wody ulewnego deszczu nie potrafią zgasić naszej miłości względem Ciebie Maryjo!”.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły