30 listopada
wtorek
Andrzeja, Maury, Konstantego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O. Samuel Pacholski nowym przeorem Jasnej Góry

Ocena: 0
1126

Nowym 131. przeorem Jasnej Góry został o. Samuel Pacholski, który przez najbliższe trzy lata będzie kierował największym klasztorem Paulinów. Nominacji dokonał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów wraz definitorium Zakonu. Do zadań przeora należy przede wszystkim troska o całokształt funkcjonowania tego jednego z najbardziej znanych w świecie maryjnego Sanktuarium, zarówno w wymiarze duszpasterskim, jak i zakonnym.

Fot. twitter.com/@JasnaGoraNews

Jasna Góra to przede wszystkim stolica duchowa Polski i miejsce żywej wiary, głoszenia Ewangelii, udzielania sakramentów, nade wszystko posługi w konfesjonale

- przypomina nowy przeor. Wyraża nadzieję, że już wkrótce pielgrzymi będą mogli w większej liczbie przybywać do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.

O. Samuel Pacholski, imię chrzcielne-Paweł ma 48 lat. Paulinem jest od lat 27, a kapłanem od 21. Studiował w Krakowie, Jerozolimie i Warszawie, gdzie uzyskał specjalizację z teologii pastoralnej.

Urodził się 31 maja 1972 r. we Wrześni (arch. gnieźnieńska). Pierwszą profesję zakonną złożył w 1993 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w bazylice jasnogórskiej w 1999 r.

Posługiwał w Wieruszowie, na Jasnej Górze, w Łukęcinie, Toruniu i Warszawie. W latach 2012-2018 był pierwszym paulińskim przeorem i proboszczem w parafii pw. św. Józefa w Świdnicy. Od 2014 r. jest członkiem komisji duszpasterskiej Zakonu Paulinów. Od listopada 2018 dyrektorem wydawnictwa „Paulinianum”, z siedzibą na Jasnej Górze, gdzie pełni również funkcję opiekuna dzieł duchowych prowadzonych przez Jasnogórskie Centrum Modlitwy Zawierzenia.

Od wielu lat związany jest z Drogą Neokatechumenalną i Stowarzyszeniem „Spotkania małżeńskie”. Poza duszpasterstwem i nową ewangelizacją pasjonuje go żeglarstwo, narciarstwo zjazdowe i turystyka rowerowa.

Jasnogórscy przeorowie mianowani są od 1382 r., a więc od początków powstania częstochowskiego Sanktuarium. Obecnie desygnowany jest już 131. przeorem.

O. Pacholski będzie kierował największym klasztorem Paulinów. Spośród ponad 500 ojców i braci we wszystkich wspólnotach na świecie, ponad stu mieszka właśnie na Jasnej Górze. Wraz z nim trzyletnią misję zainauguruje także nowy zarząd.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 listopada

Wtorek, I Tydzień Adwentu
Święto św. Andrzeja, apostoła
Ja jestem drogą, prawdą i życiem.
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 4,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Odpust dla zmarłych przez cały listopadNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter