29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O lepsze małżeństwa. Przedwakacyjny Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła

Ocena: 0
2455

Kościół Najczystszego Serca Maryi przy pl. Szembeka na warszawskim Grochowie w niedzielne popołudnie 10 czerwca wypełnił się rodzinami z dziećmi z okazji Diecezjalnego Dnia Wspólnoty Domowego Kościoła diecezji warszawsko-praskiej.

fot. Lidia Molak

Spotkanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty i uwielbieniem, które poprowadził moderator diecezjalny ks. Jakub Kowalczyk. Wygłosił on również krótką konferencję poświęconą nowym zadaniom Domowego Kościoła w diecezji, jakie rysują się po spotkaniu odpowiedzialnych za ruch z ordynariuszem bp Romualdem Kamińskim i duszpasterzem rodzin ks. Robertem Wielądkiem.

Bp Kamiński wzywa członków Domowego Kościoła do zaangażowania się w posługę rodzinom pozostającym również poza ruchem. Wskazane są tu na trzy obszary: organizacja rekolekcji dla wszystkich chętnych małżeństw, organizowanie dni skupienia dla narzeczonych (bezpośrednie przygotowanie do sakramentu małżeństwa) i posługa w szeroko rozumianym poradnictwie rodzinnym tych osób, które mają po temu odpowiednie kompetencje zawodowe.

– Na to czekałem – wyznał ks. Kowalczyk – na moment, który zmotywuje nas do wyjścia na zewnątrz. Podejmujemy już wiele dzieł, ale wydaje mi się, że to jest coś nowego: Kościół woła nas, byśmy zaczęli ewangelizować nie tylko siebie samych, ale wyszli do świata. – I przypomniał: – Jesteśmy częścią Kościoła warszawsko-praskiego. A założeniem sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego było tworzenie wspólnot ożywiających Kościół.

Mszy Świętej przewodniczył abp Henryk Hoser SAC. – Bóg widzi w was, drogie rodziny, swoje odbicie: wspólnoty Trójcy Świętej – powitał uczestników. W homilii przypomniał pokrótce zawarte w encyklice Humanum vitae nauczanie bł. Pawła VI na temat miłości małżeńskiej, która powinna ze swojej natury być czysta, pełna, stała i płodna. Ten ostatni aspekt arcybiskup podkreślił, doceniając mnogość dzieci uczestniczących w spotkaniu. – Inność współmałżonka, również jego słabość, jest dla was ubogaceniem – przypomniał. – Jesteśmy na polu bitwy między dobrem a złem. Po czyjej jesteśmy stronie? Królestwo skłócone – ciągnął, nawiązując do czytań mszalnych – nie może się ostać. Róbcie więc wszystko, co możliwe, by chronić zgodę i jedność w małżeństwie: uczcie się cierpliwości, wzajemnego szacunku i sprawiedliwości. Dostrzegajcie braki nie tylko tej drugiej osoby, ale i samych siebie, i miejsce dla tego wszystkiego miłosierdzie. I pamiętajcie, że pełniąc wolę Bożą, stajecie się rodziną Jezusa.

– Walka o jedność małżeńską jest walką dozgonną, na całe życie – zakończył abp Hoser. Po Mszy Świętej wraz z parą diecezjalną, odpowiedzialną za warszawsko-praski Domowy Kościół, Joanną i Wojciechem Gniewoszami, oraz z ks. Kowalczykiem wręczył zapalone świece małżeństwom prowadzącym tegoroczne wakacyjne rekolekcje dla rodzin – tym razem turnusów ma się odbyć osiemnaście, będzie w nich uczestniczyć ok. 400 par małżeńskich z dziećmi. Po Eucharystii odbyło się mniej formalne wspólne świętowanie w parafialnym ogrodzie, przy grillu i ciastach.

Wspólnota Domowego Kościoła w diecezji warszawsko-praskiej jest piąta co do wielkości w Polsce. Liczy sobie obecnie 225 kręgów, skupiających po ok. 5 małżeństw – w samej parafii przy Szembeka, goszczącej Dzień Wspólnoty, jest 10 kręgów. Tylko w ciągu ostatniego roku-dwóch powstało 40 nowych kręgów, tzw. pilotowanych, co świadczy o ogromnym dynamizmie rozwoju rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie i o zapotrzebowaniu na tego typu formację.

– Dostrzegamy – podkreśla Wojciech Gniewosz – bardzo liczne młode małżeństwa, które cechują się ogromną gorliwością i pragnieniem życia w bliskości z Chrystusem. Wiele z nich pragnie przy tym dzielić się świadectwem takiego życia z innymi, również pozostającymi na „peryferiach”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter