13 sierpnia
czwartek
Diany, Hipolita, Poncjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowy wicekanclerz

Ocena: 0
221

Biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński mianował ks. dr. Macieja Miętka wicekanclerzem kurii biskupiej. Nominacja została wręczona 14 maja na zakończenie spotkania księży dziekanów.

Fot. xhz

Spotkanie poświęcone było sprawom bieżącym oraz refleksji nad nowymi formami duszpasterstwa, które wymusza trwająca epidemia koronawirusa. Biskup Ordynariusz zaznaczył, że skończyła się epoka duszpasterstwa obsługowego, pojawia się konieczność bardziej gorliwego wychodzenia ku wiernym oraz szukania sposobów dotarcia do nich z Ewangelią i sakramentami. Z uznaniem stwierdził, ze aż 120 spośród 190 parafii w diecezji w czasie największych restrykcji sanitarnych zorganizowało różne formy transmisji nabożeństw, aby utrzymywać modlitewny kontakt z parafianami. Prosił aby w czasie zwiększenia dopuszczalnej liczby uczestników liturgii z troską podchodzić do kwestii bezpieczeństwa sanitarnego.

Temat ten kontynuował bp Marek Solarczyk, wskazując, że wierni unikają tych świątyń, w których księża nie troszczą się o zachowanie norm bezpieczeństwa.   Przypomniał, że obowiązek używania maseczek w kościele dotyczy nie tylko uczestników liturgii i całej służby liturgicznej ale także księży kiedy zbierają tacę, spowiadają czy przyjmują wiernych w zakrystii. Wiele uwagi poświęcono kwestii bezpieczeństwa sanitarnego podczas  Pierwszych Komunii i bierzmowania. Biskupi przypomnieli także o potrzebie umieszczania w kościołach środków dezynfekujących oraz zachowania dystansu podczas podchodzenia do Komunii. Prosili aby osobom przyjmującym Komunią na rękę udzielano jej jako pierwszym, bądź w oddzielnym szeregu.

Planowane obchody stulecia Cudu nad Wisła trwać będą w diecezji Warszawsko-Praskiej od 13 do 17 sierpnia. Ich pamiątką ma być wotywna figura Matki Bożej Łaskawej ustawiona przy kościele św. Jana Pawła II w Radzyminie. Razem z pięciometrową kolumną ma mieć 8 metrów wysokości i będzie widoczna z trasy Warszawa – Białystok. Nie odbędzie się natomiast planowane na jesień zakończenie Diecezjalnego Synodu Młodych. Zostaje ono przesunięte na rok 2021

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 sierpnia

Czwartek, XIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Poncjana, papieża, i Hipolita, prezbitera
«Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie?».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 12,1-12; Ps 78,56-59.61-62; Mt 18, 21-19,1
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
13 sierpnia - Parafia konkatedralna Bożego Ciała w Warszawie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter