18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowy przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej

Ocena: 0
837

Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, bp Jerzy Samiec został wybrany przewodniczącym Polskiej Rady Ekumenicznej.

2016-08-31 12:55
mip, agt / Warszawa (KAI), mz
fot. Wikimedia Commons / Marcinr87 / CC BY-SA 3.0

Zastąpił tym samym ustępującego przewodniczącego – prawosławnego biskupa wrocławsko-szczecińskiego abp. Jeremiasza. Wyboru dokonało zgromadzenie walne PRE obradujące w Warszawie 31 sierpnia.

W skład nowego Zarządu weszli dwaj wiceprezesi abp Abel (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny) i bp M. Karol Babi (Kościół Starokatolicki Mariawitów), sekretarz bp Andrzej Malicki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny) oraz skarbnik bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany). Ponadto wybrano pięcioosobową Komisję Rewizyjną w składzie: ks. Andrzej Lewczak, ks. Andrzej Gontarek, ks. Roman Lipiński, ks. Jan Ostryk i ks. Dominik Miller.

Bp Samiec jest czwartym luteraninem, który pełni funkcję prezesa PRE. Wcześniej prezesami z Kościoła ewangelicko-augsburskiego byli: ks. Zygmunt Michelis (1946-1960), bp Janusz Narzyński (1983-1986) oraz bp Jan Szarek (1993-2001). Dyrektorem PRE jest także luterański duchowny, ks. dr Grzegorz Giemza.

Bp Jerzy Samiec ma 53 lata, urodził się w Cieszynie. Ukończył studia teologiczne w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. 22 stycznia 1989 r. w Kościele Pokoju w Zabrzu został ordynowany przez ks. bpa Janusza Narzyńskiego na duchownego luterańskiego i rozpoczął pracę jako wikariusz w parafiach w Zabrzu i w Gliwicach.

W latach 1992–2009 był administratorem, a następnie proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gliwicach. W diecezji katowickiej odpowiedzialny był za duszpasterstwo młodzieżowe oraz ewangelizację i misję. Przez wiele lat był delegatem na Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a w latach 2007-2009 pełnił funkcję prezesa Synodu, najważniejszego organu władzy w Kościele. XII Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wybrał ks. Jerzego Samca na nowego Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Wprowadzenie w urząd biskupa odbyło się 6 stycznia 2010 roku w warszawskim kościele Świętej Trójcy.

Od początku swojej służby, jeszcze na gruncie parafialnym, angażował się w dialog ekumeniczny na różnych płaszczyznach zarówno z Kościołami PRE, innymi Kościołami mniejszościowymi oraz Kościołem rzymskokatolickim. Od 2010 roku bp Samiec zasiada w prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej. Aktywnie uczestniczy w obradach Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski. Jest członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Polskiej Rady Ekumenicznej. Od września 2011 roku jest wiceprezesem PRE. Angażuje się w kontakty międzynarodowe, w tym szczególnie z partnerskimi Kościołami luterańskimi w Niemczech, Szwecji i na Słowacji.

Biskup Jerzy jest żonaty. Lubi aktywnie spędzać czas wolny – jest zapalonym narciarzem, interesuje się psychologią społeczną i lubi czytać kryminały. Biskup prowadzi również swój blog oraz profil w serwisie społecznościowym Twitter.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

"Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują"

Dziś w Kościele: wtorek, XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni lub wspomnienie dowolne św. Elżbiety z Schönau, dziewicy, zakonnicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 8,1-9; Ps 146 (145),1b-2. 5-6b.6c-7.8-9a; Mt 5,43-48.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)