6 czerwca
wtorek
Norberta, Laurentego, Bogumila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowi lektorzy i ceremoniarze w diecezji

Ocena: 4.7
623

W Konkatedrze na Kamionku 8 października miała miejsce promocja lektorów i błogosławieństwo ceremoniarzy diecezji warszawsko-praskiej.

Fot. Aleksandra Plichta

Promocja 201 lektorów i błogosławieństwo 40 ceremoniarzy były zwieńczeniem specjalnie przygotowujących do tych posług rocznych kursów. Przyszli lektorzy przygotowywali się do swojej posługi podczas 10 comiesięcznych spotkań, w trakcie których zgłębiali tajniki liturgiki, zaś ceremoniarze pogłębiali znajomość przepisów liturgicznych, uczyli się, jak prowadzić grupy ministranckie i organizować od strony liturgicznej różnego rodzaju przedsięwzięcia w parafii.

Było sporo wykładów dotyczących liturgiki – historii liturgii, powstawania Pisma Świętego. Mieliśmy zajęcia praktyczne z czytania, śpiewu czy zakładania mszału. Nacisk kładziony był także na naukę poprawnego czytania. Kurs dał mi szeroką wiedzę, ale oprócz tego pokazał, jak Mszę św. należy przeżywać. Myślę, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na posługę lektora, ponieważ czasem brakuje świadomości wagi liturgii i tego, jak powinna ona poprawnie wyglądać

– mówi Damian Arczewski, jeden z uczestników kursu.

Kurs lektorski koordynował ks. Jakub Sędek, zaś kurs na ceremoniarza ks. Łukasz Trzaska. Uroczystej Eucharystii zwieńczającej oba kursy przewodniczył bp Jacek Grzybowski.

Można zewnętrznie być bez zarzutów – mieć piękną, czystą albę, ładny krzyżyk, super fryzurę. Można być nienagannym, jeśli chodzi o służbę przy ołtarzu – przy klękaniu, przy noszeniu. Można pięknie czytać. Ale jednocześnie można być daleko od Chrystusa i nie mieć wiary. Nam wszystkim w Kościele to niestety grozi. Możemy stać się sługami zewnętrzności, która jest bardzo piękna, podniosła – ale to wszystko może stać się tylko fasadą, jeśli nie ma przekonania, że tylko dzięki Jezusowi Chrystusowi jesteśmy tutaj, w Niego się przyoblekliśmy i dla Niego to wszystko

– zaznaczał podczas homilii.

 

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 czerwca

Wtorek, IX Tydzień Wielkanocny
Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa,
przeniknie nasze serca swoim światłem

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter