3 grudnia
sobota
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowi kapłani archidiecezji warszawskiej otrzymali godność kapelana Jego Świątobliwości (aktualizacja-sylwetki)

Ocena: 3.55
880

27 września, kard. Kazimierz Nycz przekazał godność kapelana Jego Świątobliwości ośmiu duchownym archidiecezji warszawskiej.

Fot. archwwa.pl - dekret, którym w sierpniu 2018 r. papież Franciszek włączył do grona swoich kapelanów honorowych innego duchownego archidiecezji warszawskiej, ks. prał. Bartłomieja Kapałkę

Tytuł kapelana Jego Świątobliwości (potocznie w Polsce nazywany prałaturą papieską) to jedyna godność, którą – po reformie papieża Franciszka z 2014 roku - odznacza się księży diecezjalnych . Godność tę otrzymują na wniosek biskupa ordynariusza szczególnie zasłużeni księża.

Wręczenie odznaczeń odbyło się w Domu Arcybiskupów Warszawskich o godz. 18.00.

Lista odznaczonych przez Ojca Świetego kapłanów wraz z krótkimi biografiami:

Ksiądz prałat Eugeniusz Andrzejewski urodził się 2 września 1944 roku w Dokszycach, w ówczesnej Archidiecezji Wileńskiej (obecnie Białoruś). Po ukończeniu seminarium duchownego w Warszawie, przyjął święcenia prezbiteratu 1 czerwca 1969 roku, z rąk Bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W 1975 roku uzyskał licencjat z teologii pastoralnej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jako wikariusz posługiwał w trzech parafiach naszej archidiecezji. W latach 1987 - 1990 był wędrownym katechistą w ramach Drogi Neokatechumenalnej. Od października 1990 roku do chwili obecnej jest wicerektorem Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater w Warszawie. Jest kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Kampinosko - Bielańskiej.

Ksiądz prałat Henryk Bartuszek urodził się 8 stycznia 1956 roku w Mogielnicy. Po studiach w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, w dniu 7 czerwca 1981 roku został wyświęcony na kapłana przez biskupa Jerzego Modzelewskiego. Po święceniach pracował jako wikariusz w trzech parafiach. Włączył się także w organizowanie rekolekcji dla młodzieży i rodzin w ramach Ruchu Światło - Życie, z którym jest związany do dziś. Pełnił urząd proboszcza parafii w Otrębusach, gdzie kontynuował zadanie budowy miejscowego kościoła z zapleczem administracyjnym. Od dwudziestu siedmiu lat jest proboszczem parafii Świętego Jakuba w Warszawie, gdzie kolejną kadencję pełni zadania dziekana dekanatu. Jest kanonikiem honorowym kapituły Opatrzności Bożej w Warszawie.

Ksiądz prałat Stefan Kazulak urodził się 7 sierpnia 1945 roku w Lesznie k. Błonia. Po ukończeniu Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie w dniu 6 czerwca 1971 roku przyjął święcenia prezbiteratu z rąk Bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po święceniach pracował jako wikariusz w pięciu parafiach, a następnie organizował parafię Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Bramkach k. Błonia. Z kolei przez osiemnaście lat był proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu i dziekanem grójeckiego dekanatu. W obydwu parafiach wykazał się nie tylko zdolnościami dobrego gospodarza i organizatora, ale przede wszystkim niestrudzonego duszpasterza. Obecnie, po przejściu na emeryturę, pomaga duszpastersko w parafii w Łomiankach, gdzie rezyduje. Jest kanonikiem honorowym w Kapitule Opatrzności Bożej w Warszawie.

Ksiądz prałat Jan Mężyński urodził się 9 grudnia 1951 roku w Miedniewicach. Po studiach w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie w dniu 15 czerwca 1975 roku przyjął święcenia prezbiteratu z rąk Bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po święceniach pracował jako wikariusz w czterech parafiach, a następnie był proboszczem w Słomczynie k. Warszawy. Ksiądz Jan jest bardzo zaangażowany w działanie Ruchu Światło - Życie. Przez wiele lat pełnił funkcję moderatora diecezjalnego; każdego roku prowadzi rekolekcje dla młodzieży i rodzin. Od 13 lat jest proboszczem parafii Matki Bożej Bolesnej w Milanówku. Jest kanonikiem protektorem w Kapitule Kolegiackiej Kampinosko - Bielańskiej.

Ksiądz prałat Andrzej Perdzyński urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Kielcach. Po ukończeniu Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, w dniu 5 czerwca 1977 roku przyjął święcenia prezbiteratu z rąk Bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po święceniach pracował jako wikariusz siedmiu parafiach, a następnie objął urząd proboszcza parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Komorowie, który to urząd we wzorowy sposób pełni od dwudziestu sześciu lat. Był także wicedziekanem i dziekanem dekanatu pruszkowskiego. Dał się poznać jako niestrudzony i życzliwy ludziom duszpasterz oraz kapłan zatroskany o sytuację księży kondekanalych. Jest kanonikiem protektorem w Kapitule Kolegiackiej Kampinosko – Bielańskiej.

Ksiądz Bogdan Przegaliński urodził się 25 sierpnia 1953 roku w Radzyminie. Po studiach w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie w dniu 1 czerwca 1980 roku przyjął święcenia prezbiteratu z rąk Bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po święceniach pracował jako wikariusz w siedmiu parafiach, a następnie był proboszczem w Konstancinie-Jeziornie. Bezpośrednio wcześniej, przez pięć lat pełnił funkcję dyrektora i budowniczego diecezjalnego domu rekolekcyjnego dla młodzieży i rodzin. Obecnie, od siedmiu lat, jest proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Pruszkowie oraz wicedziekanem w swoim dekanacie.
Ksiądz prałat dr Jan Szubka urodził się 15 stycznia 1957 roku w Jaworzynie k. Kutna. Po ukończeniu seminarium duchownego w Warszawie, przyjął święcenia prezbiteratu 6 czerwca 1982 roku. W 1997 roku uzyskał stopień doktora prawa kanonicznego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przez osiemnaście lat był wykładowcą prawa kanonicznego w seminarium naszej archidiecezji. Był członkiem sekretariatu Czwartego Synodu Archidiecezji Warszawskiej. W latach 1992 – 2007 proboszcz parafii w Babicach i miejscowy dziekan. Jest prałatem - dziekanem Kapituły Kolegiackiej Opatrzności Bożej w Warszawie - Wilanowie.

Ksiądz prałat Jan Zieliński urodził się 18 sierpnia 1950 roku w Wólce (diecezja łomżyńska). Po studiach w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie w dniu 15 czerwca 1975 roku przyjął święcenia prezbiteratu z rąk Bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po święceniach pracował jako wikariusz w sześciu parafiach, w tym w parafii katedralnej. Był wówczas równocześnie spowiednikiem alumnów naszego seminarium. Ksiądz Jan jest bardzo zaangażowany w działalność Drogi Neokatechumenalnej i w jej ramach, przez pięć lat posługiwał jako wędrowny katechista. Od 2003 roku, jest proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Warszawie. Kanonik honorowy Kapituły Katedralnej w Warszawie

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Sobota, I tydzień Adwentu - wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9,35-10,1.5a-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter