28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowi diakoni w archidiecezji warszawskiej

Ocena: 5
975

Pięciu kleryków Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego przyjęło w sobotę święcenia diakonatu z rąk bp. Michała Janochy. Mszy świętej z udzieleniem święceń przewodniczył, w imieniu metropolity warszawskiego, biskup Janocha.

fot. www.facebook.com

– Tożsamością Jezusa, Jego duchowym DNA jest więź z Ojcem, szukanie i pełnienie woli Ojca, pragnienie Jego chwały. Jezus pragnie, aby tacy też byli jego słudzy. Tyczy się to wszystkich chrześcijan, a szczególnie tych, którzy w swoim sercu odkrywają wezwanie do służby Bogu poprzez sakrament kapłaństwa, którego pierwszym stopniem jest diakonat – mówił do diakonów bp Janocha.

Jak podkreślił, Pascha to nieustanne zmaganie i walka, żeby „ten stary człowiek w nas, który szuka siebie, przewagi, korzyści, w nas umierał i rodził się nowy – Boży człowiek, który odkrywa miłość ojca w całym świecie, w ludziach i sobie samym”. – Jako słudzy Jezusa jesteście powołani do tego, abyście byli ludźmi Paschy. Tylko wtedy przez waszą posługę będziecie rodzić w innych ludziach nowego człowieka – mówił. Bp Janocha tłumaczył, że to droga pod prąd świata, który szuka zaspokojenia. – A droga Jezusa jest drogą ogołocenia, kenozy, która prowadzi przez śmierć, ale na końcu jest radość w Duchu Świętym – mówił.

Nowym diakonom życzył, aby nie stali się ludźmi sukcesu, ale zwycięstwa, „którzy świadomi swoich ograniczeń i słabości zmagają się z grzechem i odnoszą zwycięstwo”.

Cały świat szuka pierwszego miejsca, stąd podziały, wojny, a uczeń Chrystusa ma szukać ostatniego miejsca, które zawsze jest wolne. Szukajcie ostatniego miejsca, bo tak spotkacie Jezusa i wszystkich ubogich na co uwrażliwia nas papież Franciszek
 

– mówił bp Janocha.

Co mówią sami o sobie?

Piotr Kostrzewa 25 lat. Pochodzę z parafii św. Pawła Apostoła w Zakręcie. Przed wstąpieniem do seminarium przez rok studiowałem dietetykę na SGGW. Od najmłodszych lat służę przy ołtarzu, byłem również lektorem w duszpasterstwie akademickim św. Anny. W seminarium zakochałem się w Słowie Bożym i odkryłem w sobie pasję do filozofii współczesnej – fenomenologii życia oraz do duchowości Ignacego Loyoli. Mój ulubiony fragment z Pisma Świętego : „Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim” (1 J 4,16-19).

Łukasz Krymel, 25 lat. Pochodzę z Woli Boglewskiej, miejscowości leżącej nieopodal Grójca. Po maturze przez rok studiowałem finanse i rachunkowość w Łodzi, a następnie wstąpiłem do seminarium w Warszawie.

Bartosz Marciniak, 27 lat. Pochodzę z parafii Ofiarowania Pańskiego na Ursynowie. Uczyłem się w technikum gastronomicznym w Warszawie, po czym, po zdanej maturze wstąpiłem do seminarium. Moją pasją, poza gotowaniem, jest również muzyka – przez kilka lat byłem organistą. Pasją jest także Pismo Święte.

Szymon Migalski, 39 lat. Pochodzę z Częstochowy. Studiowałem elektrotechnikę na Politechnice Częstochowskiej, oraz na Uniwersytecie w Cardiff, które ukończyłem doktoratem. Byłem rok w seminarium w Częstochowie, po siedmioletnim “urlopie” wróciłem do seminarium, tym razem do Warszawy. Moje pasje to teologia duchowości, szczególnie Karmelu, oraz Słowo Boże, dobra teologia. Oczywiście największą pasją jest Chrystus i mam nadzieję, że z tej relacji miłości zrodzi się jeszcze większa miłość do ludzi, którym przyjdzie mi służyć.

Paweł Skowron, 47 lat. Pochodzę z parafii Szewna koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Przed seminarium spędziłem kilkanaście lat za granicą Polski. Będąc tam zrozumiałem, iż Pan Jezus ma dla mnie inny plan na życie.

Co dalej?

Do końca roku akademickiego 2020/2021 nowo wyświęceni diakoni będą posługiwali podczas Mszy świętych w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu oraz  przewodniczyć liturgii godzin i różnym nabożeństwom. We wrześniu zostaną skierowani do parafii archidiecezji warszawskiej na roczne praktyki diakońskie, gdzie pod okiem proboszczów będą zdobywali doświadczenie duszpasterskie, zanim jeszcze zostaną księżmi. Dla nich diakonat jest etapem w drodze do święceń prezbiteratu. Zanim to nastąpi, w ciągu najbliższego roku każdy z diakonów obroni pracę magisterską z wybranej dziedziny teologii. Wymagane jest bowiem, aby każdy przyszły kapłan ukończył studia magisterskie z teologii. Warszawscy seminarzyści dyplomy zdobywają na Akademii Katolickiej w Warszawie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter