28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowe sanktuarium w Krakowie

Ocena: 0
1126

– Cierpienie, które pod tylu różnymi postaciami obecne jest w naszym ludzkim świecie, jest w nim obecne po to, aby wyzwalać w człowieku miłość, ów bezinteresowny dar z własnego ja na rzecz drugiego – powiedział kard. Stanisław Dziwisz w uroczystość św. Jana Bożego.

2016-03-09 11:56
luk / Kraków (KAI), mz

We wtorkowy wieczór metropolita przewodniczył uroczystościom ustanowienia krakowskiego kościoła klasztornego bonifratrów pw. Trójcy Przenajświętszej Sanktuarium Diecezjalnym św. Jana Bożego.

Kard. Dziwisz podkreślił, że odczytana w Liturgii Słowa przypowieść o miłosiernym Samarytaninie jest ewangelią cierpienia, gdyż pokazuje, że ludzi cierpiących nie można mijać. – Miłosiernym Samarytaninem jest każdy człowiek, który zatrzymuje się przy cierpieniu drugiego człowieka. To zatrzymanie oznacza gotowość do pomocy. Jest otwarciem wewnętrznej dyspozycji serca, które przynagla człowieka do czynienia dobra – stwierdził.

Hierarcha zachęcił do pielęgnowania wrażliwości serca na potrzebującego człowieka – zaznaczył, że taką troskę wykazywał właśnie św. Jan Boży. – Jako pierwszy w nowej formie zorganizował szpitalnictwo. Opiekował się także sierotami, ludźmi starymi, bezdomnymi, ubogimi i wędrowcami – opisał. Dodał, że był jak miłosierny Samarytanin, dla którego współczucie było bodźcem do konkretnego działania.

– Chcemy dziękować dziś Bogu za ten niezwykły charyzmat opieki nad chorymi, jaki zostawił Kościołowi św. Jan Boży. Dziękujemy za ideę szpitali i opiekę szpitalną nad chorymi, którą zawdzięczamy temu świętemu – mówił. Podziękował również za posługę braci na rzecz chorych, zwłaszcza w przyklasztornym krakowskim Szpitalu Zakonu Bonifratrów Św. Jana Grandego. – Dziękuję Bogu za to, że uczycie nas widzieć w chorych Chrystusa i służyć Mu w cierpiących i potrzebujących pomocy – powiedział.

Purpurat ocenił, że ustanowienie Sanktuarium św. Jana Bożego w Krakowie wpisuje się w Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia i przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. – Dziękując dziś Bogu za charyzmat św. Jana Bożego i za wszystkich bonifratrów, chcemy prosić Boga o łaskę serca otwartego na cierpienia naszych bliźnich – mówił. Na zakończenie powierzył wszystkich Matce Bożej, Uzdrowieniu Chorych.

Zgodnie z dekretem ustanawiającym sanktuarium św. Jana Bożego wierni będą mogli uzyskać w nim odpust zupełny w uroczystość Najświętszej Trójcy, liturgiczne wspomnienie św. Jana Bożego, a także raz w roku w dzień dowolnie wybrany przez pielgrzyma. Kustoszem sanktuarium będzie każdorazowo rektor kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Krakowie. Centralnym obrazem w świątyni jest wizerunek św. Jana Bożego, założyciela zakonu bonifratrów, pochodzący z przełomu XVIII i XIX w.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter