2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowe sanktuarium maryjne w diecezji warszawsko-praskiej

Ocena: 0
3729
Diecezja warszawsko-praska będzie miała kolejne sanktuarium maryjne. Do tej rangi zostanie wyniesiony kościół Matki Bożej Różańcowej na Bródnie.
20150324 23:35
mag / Warszawa (KAI), mz
 
Uroczystości z udziałem abp Henryka Hosera i przedstawicieli dwóch kapituł – katedralnej i konkatedralnej – odbędą się 25 marca w rocznicę utworzenia diecezji. Nowe sanktuarium będzie dedykowane dynamicznie rozwijającym się w naszej diecezji Różom Różańcowym – powiedział bp warszawsko-praski.

Podkreślił, że na terenie diecezji jest już ponad 1550 Kół Żywego Różańca, czyli ponad 30 tys. ludzi codziennie modli się Pozdrowieniem Anielskim rozważając tajemnice z życia Chrystusa i Najświętszej Maryi Panny. – Wbrew powszechnej opinii w dzieło różańcowe coraz chętniej angażują się ludzie młodzi i wykształceni. Powstają więc koła stanowe, zawodowe i bardzo dużo kół, w których ludzi modlą się za dzieci. Jednym z owoców tego dzieła jest również grupa ewangelizacyjna, której członkowie jeżdżą po parafiach diecezji warszawsko-praskiej dając świadectwo działania Boga w swoim życiu. Owocem tego jest powstawanie kolejnych Róż Różańcowych. Formację tej grupy prowadzi bp Marek Solarczyk – wspomniał abp Hoser.

Zdaniem ordynariusza warszawsko-praskiego dynamiczny rozwój ruchu różańcowego jest znakiem czasu i ważną wskazówką duszpasterską. – Założony w XIX wieku przez Paulinę Jaricot Żywy Różaniec został powołany w celu rozkrzewienia wiary. Sięgnęliśmy zatem do tych korzeni i odnowiliśmy wszystkie charyzmaty założycielskie co zaowocowało nieprawdopodobnie wielkim odzewem ze strony różnych grup społecznych – zauważył abp Hoser. Podkreślił, że tylu modlących się codziennie ludzi to ogromna łaska dla całej diecezji. Postanowiliśmy więc stworzyć dla nich miejsce gdzie mogliby się gromadzić na swoje zjazdy, czuwania, czy spotkania formacyjne – powiedział bp warszawsko-praski.

Dodał, że kościół Matki Bożej Różańcowej na Bródnie to nie tylko stosunkowo duża świątynia, ale także posiadająca wyjątkową figurę Matki Bożej Różańcowej będącą darem prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kardynał otrzymał ją od katolików z Portugalii. Figura była koronowała w roku 2011 przez kardynała Józefa Glempa.

– W kościele jest również kaplica przeznaczona do nieustannej adoracji Najświętszego Sakramentu – wspomniał abp Hoser.

Wyniesienie świątyni do rangi sanktuarium odbędzie się 25 marca w czasie uroczystej Mszy św. o godz. 18.00. – Do tego wydarzenia wierni parafii przygotowywali się przez specjalną nowennę w czasie której dziękowano za prymasa Wyszyńskiego, dar koronacji figury Matki Bożej polecając jednocześnie Chrystusowi poszczególne grupy i stany w Kościele. Ostatniego dnia nowenny w sposób szczególny modlono się w intencji Ojczyzny. W ciągu trwania nowenny w kościele wystawione były relikwie Krzyża Świętego.

Diecezja warszawsko-praska powstała w wyniku reorganizacji administracji Kościoła w Polsce, na podstawie bulli Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae populus. Papieska bulla weszła w życie 25 marca 1992 roku.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter