28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowe informacje ws. pożaru katedry w Nantes

Ocena: 4.55
1681

Po pożarze katedry w Nantes policja francuska zatrzymała 39-letniego mężczyznę. Jak poinformowały media francuskie, do jego obowiązków należało m.in. zamykanie katedry. W niedzielę późnym wieczorem został zwolniony z aresztu. „Potwierdzam zwolnienie wolontariusza pracującego w diecezji, bez postawienia mu żadnego zarzutu" - powiedział agencji AFP prokurator Pierre Sennes.

FotPAP/EPA/JEROME FOUQUET

Pochodzący z Rwandy mężczyzna został zatrzymany w sobotę w związku z pożarem katedry w Nantes. Adwokat zatrzymanego twierdził, że jego klient nie ma nic wspólnego z pożarem.

Będący wolontariuszem w diecezji Nantes 39-latek jest dobrze znany rektorowi katedry ks. Hubertowi Champenois. Duchowny powiedział AFP, że mężczyzna „kilka lat temu przybył szukać schronienia we Francji". Był też w katedrze ministrantem. „Znam go od czterech, pięciu lat" - poinformował ks. Champenois dodając, że ufa mu jak wszystkim innym swoim współpracownikom.

Pożar w katedrze św. Piotra i Pawła w Nantes wybuchł w sobotę, przed godz. 8 rano i został opanowany około godz. 10. W akcji gaśniczej brało udział ponad stu strażaków i ratowników. Prokuratura w Nantes wszczęła dochodzenie „w sprawie podpalenia", ale zakomunikowała też, że jest za wcześnie, by wyciągać jakiekolwiek wnioski, a śledztwo może przynieść nowe informacje.

Konferencja Biskupów Francuskich oświadczyła, że pożar zniszczył ważną część dziedzictwa religijnego i symbol wiary katolickiej. Na szczęście nie ma strat w ludziach, stwierdzili biskupi i wezwali katolików do modlitw za wiernych diecezji Nantes. Administrator diecezji, o. Francois Renaud, podkreślił, że był to smutny dzień dla Kościoła i miasta Nantes, gdyż „każdy czuje się związany z katedrą”.

Słowa współczucia przekazał biskupom prezydent Francji Emmanuel Macron. Nawiązując także do wielkiego pożaru paryskiej katedry Notre-Dame przed 15 miesiącami Macron podkreślił, że wspólnota narodowa i Kościół katolicki kraju są z sobą bardzo związani.

Podczas pierwszych oględzin po pożarze katedry św. Apostołów Piotra i Pawła śledczy nie stwierdzili śladów włamania. Ponieważ ogień wybuchł w trzech oddalonych od siebie miejscach świątyni, śledczy nadal wychodzą z założenia, że było to podpalenie. Technicy kontrolują jeszcze system elektryczny katedry.

Według informacji straży, płomienie zniszczyły 400-letnie barokowe organy, które uniknęły zniszczenia podczas rewolucji francuskiej i pożaru świątyni w styczniu 1972 roku, który strawił jej dach. Prace rekonstrukcyjne po tym wypadku trwały 13 lat. Spłonęły ponadto dzieła sztuki, ogień zniszczył też witraże okienne.

Eksperci szacują, że świątynię czekają teraz wieloletnie prace remontowe. Powstaje ponadto skomplikowane pytanie o finansowanie prac we wnętrzu. Przede wszystkim należy usunąć zwały popiołu. Ponadto trzeba sprawdzić, czy wysoka temperatura wywołana przez ogień nie spowodowała wytopienia konstrukcji 38-wysokości sklepienia, jednego z najwyższych we Francji.

Budowę katedry św. Piotra i Pawła rozpoczęto w 1434 roku i trwała – z przerwami do XIX wieku. Sklepienie świątyni liczące ok. 38 metrów, jest najwyższym sklepieniem katedralnym we Francji. Katedra została częściowo zniszczona na skutek nalotów wojsk alianckich w czasie drugiej wojny światowej, a po wojnie odbudowana.

Przed pięcioma laty w Nantes pożar zniszczył inny ważny kościół. Wtedy ogień, który wybuchł podczas prac na dachu w pochodzącej z XIX wieku bazylice Saint-Donatien, zniszczył część więźby dachowej. W Nantes są dwie bazyliki i katedra.

W minionych latach we Francji dochodziło do licznych ataków na obiekty kościelne, w tym także na katedrę w Nantes, przypomniała austriacka agencja katolicka Kathpress. W 2013 nieznani sprawcy dostali się prawdopodobnie po rusztowaniach do wnętrza katedry. Zniszczyli i pomalowali sprayem chór oraz prezbiterium. Pozostawili po sobie obsceniczne napisy, rysunki hitlerowskie oraz symbole nazistowskie, na jednym z ołtarzy wymalowali symbole satanistyczne, jak liczbę „666” oraz symbole, jakimi posługują się przeciwnicy „małżeństw homoseksualnych” dopuszczonych we Francji. Zostały też wymalowane czarną farbą i zbezczeszczone niektóre figury i krzyże w katedrze.

 

 

Fot.  PAP/EPA/JEROME FOUQUET

Czytaj także: Francja: Trwa akcja gaśnicza katedry w Nantes!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter