28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Noc modlitwy za Polonię

Ocena: 4.3
1168

Dziś na Jasnej Górze odbędzie się 34. Noc Czuwania w intencji polskiej emigracji i jej duszpasterzy. Modlitwa zanoszona będzie przede wszystkim o to, by wierni „mocą Bożego Ducha strzegli wspólnego dziedzictwa”. Liczba rodaków, którzy zdecydowali się na wyprowadzkę z kraju, systematycznie rośnie od 2010r.

Fot. pixabay.com/CC0

 Jasnogórska Noc Czuwania, upływająca w jedności z rodzinami doświadczonymi rozłąką emigracyjną, ale i Polakami w najdalszych zakątkach świata, to pewien fenomen, zauważył ks. Wiesław Wójcik chrystusowiec, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego.

- Nie tylko przybywamy tu fizycznie z 18 krajów świata, ale z tego Domu Matki łączymy się, przez media, z naszymi rodakami rozproszonymi w różnych zakątkach świata. To jest fenomen naszej łączności i duchowej obecności na Jasnej Górze. Chodzi o nasze polskie zjednoczenie w tę szczególną noc. Matka integruje, Matka zaprasza, Ona łączy, mobilizuje, Matkę trzeba odwiedzać, do Matki trzeba wracać – podkreślił ks. Wójcik.

Hasłem czuwania odbywającego się w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny są słowa: „Z mocą Bożego Ducha strzeżmy wspólnego dziedzictwa”. - Tym dziedzictwem jest przede wszystkim nasza wiara a w niej umiłowanie Maryi. Jej Wizerunek jest tym co identyfikuje Polaków - zauważył chrystusowiec. Jego zdaniem obraz Matki Bożej Częstochowskiej częściej znajduje się w domach Polaków zagranicą niż w kraju, zwłaszcza na ścianach nowoczesnych mieszkań. - Tam są też kapliczki, Ona jest chlubą, dumą. Tam Polacy odczuwają bardzo brak Matki i dlatego Jej obecności szukają – powiedział duchowny.

Po raz pierwszy w zorganizowanej grupie na czuwanie przyjadą Polacy z okolic Paryża we Francji a także wiele grup z Niemiec.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w Sali o. Kordeckiego. O 23.00 Mszę św. koncelebrować ma 60. duszpasterzy polonijnych pod przewodnictwem abp.Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Wcześniej zaplanowane są m.in.: program słowno-muzyczny prowadzony przez Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, różaniec w intencji powołań, udział w Apelu Jasnogórskim a po nim modlitwa o zachowanie wiary i ducha narodowego wśród Polonii prowadzona przez Polską Misję Katolicką w Aulnay-sous-Bois a także modlitwa w intencji rodzin doświadczonych rozłąką emigracyjną.

Transmisja Nocy Czuwania za Emigrację na stronie: www.czuwanie.chrystusowcy.org a także za pośrednictwem: Radia Maryja, Telewizji Trwam i Radia Jasna Góra.

Liczba rodaków, którzy zdecydowali się na wyprowadzkę z kraju, systematycznie rośnie od 2010. Już ok. 2,5 mln Polaków przebywa na emigracji, z czego 90 proc. pozostaje w Europie. Widmo brexitu oznacza zmianę kierunków emigracji. Już nie Wielka Brytania, ale Niemcy i Holandia są najczęściej rozważane. Z raportu GUS wynika, że tylko co trzeci emigrant planuje zabrać ze sobą rodzinę. Trzy główne argumenty przemawiające za wyjazdami to: wyższe zarobki, wyższy standard życia i lepsze warunki socjalne.

Co czwarty z przyszłych emigrantów nie bierze pod uwagę powrotu.

Na świecie nie ma ani jednego kraju, w którym nie mieszkaliby Polacy. Nawet w tak egzotycznych państwach, jak Laos, Mongolia, Kambodża, Sri Lanca, Botswana, Dżibuti, Namibia, Malawi, Lesotho, Suazi i Malediwy odnotowano obecność kilku naszych rodaków. Według statystyk po globie rozsianych jest nawet 60 mln Polaków. Niemal jedna czwarta Polaków żyjących poza granicami kraju sytuuje nas na świecie jako 4. największą emigrację po chińskiej, niemieckiej i włoskiej.

Polacy wyjeżdżali i wyjeżdżają przede wszystkim ze względów politycznych, takich jak na przykład wielka emigracja w roku 1830 czy solidarnościowa z lat 80. XX wieku oraz zarobkowych. Część znalazła się poza granicami ojczyzny w wyniku kształtowania się granic państwa polskiego – zwłaszcza po obu wojnach światowych. Największymi ośrodkami polonijnymi są Stany Zjednoczone, Niemcy, Anglia, Francja i Kanada. Najliczniejsza Polonia na świecie istnieje w Chicago, około 1 mln. Metropolia ta pod względem liczby naszych rodaków jest drugim, po Warszawie, największym polskim miastem.

Zorganizowane formy duszpasterstwa polonijnego mają miejsce w 25 krajach.

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego szacuje, że na całym świecie ok. 2 tys. kapłanów pracuje w duszpasterstwie polskojęzycznym, zaś Msze św. są celebrowane w ok. 1,5 tys. ośrodków.

W opinii delegata KEP ds. Emigracji Polskiej bp. Wiesława Lechowicza nie ma takiej grupy Polaków na obczyźnie, która nie byłaby szczególnym wyzwaniem duszpasterskim dla Kościoła w Polsce.

Duszpasterstwo polonijne realizuje się najpierw na poziomie podstawowym, parafialnym, poprzez głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentów oraz towarzyszenie wiernym w ich rozwoju religijnym. Kolejną płaszczyzną duszpasterską są różnorodne wspólnoty, grupy i ruchy kościelne, w ramach których ma miejsce stała formacja chrześcijańska. Praca duszpasterska wśród Polonii dokonuje się też w sferze edukacyjnej np. przez szkoły przyparafialne, kulturalnej - teatry, chóry, czasopisma, zespoły muzyczne i folklorystyczne, sportowej, charytatywnej (np. opieka nad ludźmi bezdomnymi), prawnej.

Tym, co różni duszpasterstwo polonijne od duszpasterstwa w Polsce i wpływa tym samym na jego specyfikę są: rotacja wiernych należących do parafii, ograniczona liczba księży i sióstr zakonnych oraz punktów duszpasterskich, większe niż w Polsce odległości do kościoła, czasami brak zrozumienia dla polskich religijnych zwyczajów i tradycji, konfrontacja ze środowiskiem zazwyczaj obojętnym czy wrogo nastawionym do religii chrześcijańskiej, ze względu na pracę i dojazdy ograniczone możliwości czasowe, niewystarczające zaplecze parafialne do organizowania spotkań.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter