26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nikaragua: zagraniczni duchowni opuszczają kraj

Ocena: 0
829

Zagraniczni duchowni pełniący posługę w Nikaragui opuszczają ten kraj - poinformował kardynał Leopoldo Brenes, arcybiskup Managui. Według duchownego, sytuacja ta dotyczy m.in. kapłanów, którzy ukończyli seminaria duchowne w Nikaragui i zostali tam wyświęceni.

Fot. pixabay.com/CCO

Kard. Brenes wyjaśnił, że pozwala im opuszczać Nikaraguę, mając świadomość, że stają się oni celem prześladowań i prowokacji ze strony skrajnie lewicowego reżimu Daniela Ortegi. Kardynał dodał, że w ostatnich dniach zezwolił na opuszczenie Nikaragui jednemu z wyświęconych w Managui księży z Chile. Sprecyzował, że podobnych przypadków jest wiele.

Nikaragua jest uważana za jeden z najbardziej nieprzychylnych katolikom państw na świecie. W opublikowanym w styczniu br. raporcie papieskiego stowarzyszenia papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) napisano, że sytuacja w tym kraju „budzi poważne obawy”, gdyż podczas obecnego konfliktu rządu z Kościołem katolickim aresztowano lub zatrzymano 11 duchownych. Jednym z nich nikaraguański biskup Rolando Álvarez, który obecnie przebywa w areszcie domowym. W styczniu sąd w Managui ogłosił, że hierarcha jest oskarżony o domniemane spiskowanie przeciwko państwu oraz rozsiewanie nieprawdziwych informacji.

Według organizacji praw człowieka reżim Daniela Ortegi, który w marcu 2022 r. wydalił z Nikaragui nuncjusza apostolskiego abp. Waldemara Stanisława Sommertaga, chciałby wygnać z kraju bp. Rolando Álvareza. Gdyby tak się stało, byłby on trzecim wydalonym z tego kraju biskupem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 maja

VIII Niedziela zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 28, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Pasjonująca tajemnicaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter