20 stycznia ma się ukazać we Włoszech zbiór kilkunastu tekstów, w tym niektórych dotąd niepublikowanych, w którym zebrano ostatnie refleksje teologiczne Benedykta XVI na temat celibatu kapłańskiego, dialogu islamsko-chrześcijańskiego czy nietolerancji wobec religii katolickiej – poinformowało wydawnictwo Mondadori.
Większość tekstów powstała ok. 2018 r., ostatni w 2022 r. Książka nosi tytuł „Che cos’è il cristianesimo. Quasi un testamento spirituale” – „Duchowy prawie-testament”.
Publikację swoich ostatnich pism papież senior w 2019 r. powierzył jednemu z bliskich przyjaciół, włoskiemu teologowi Elio Guerriero, dyrektorowi czasopisma „Communio” . Na potrzeby książki Benedykt zrewidował i uzupełnił także niektóre starsze teksty. Nad projektem czuwał także prywatny sekretarz Benedykta XVI, arcybiskup Georg Gänswein.
Guerriero ujawnił, że Benedykt postawił warunek, iż książka może zostać wydana po jego śmierci.
Ze swojej strony nie chcę już nic publikować w moim życiu. Wściekłość środowisk przeciwko mnie w Niemczech jest tak silna, że pojawienie się jakichkolwiek moich słów natychmiast wywołuje z ich strony morderczy szum. Sobie i chrześcijaństwu chcę tego oszczędzić
- zacytował autora wydawca.
fot. www.facebook.com
Spełnione też zostało kolejne życzenie papieża z Niemiec, aby pierwsze wydanie książki ukazało się w języku włoskim.
W przedmowie napisanej 1 maja 2022 roku Benedykt XVI opisuje, jak bardzo był wyczerpany po rezygnacji z kontynuowania Posługi Piotrowej w 2013 roku. Przyznał, że pracę teologiczną wznawiał powoli dopiero po wyborze Franciszka. Wszystkie zebrane w książce pisma powstały w klasztorze „Mater Ecclesiae” w Ogrodach Watykańskich, gdzie zamieszkał po rezygnacji.