2 czerwca
wtorek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niepokalanów otwiera Światowe Centrum Modlitwy o Pokój. Jest patronat prezydenta

Ocena: 2.5
7451

Uroczyste otwarcie Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie – „Gwiazdy Niepokalanej” odbędzie się 1 września br. w Bazylice NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie. Uroczystość została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Wizualizacja ołtarza adoracji w Niepokalanowie; fot. materiały prasowe

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda objął Patronat Narodowy nad inicjatywą utworzenia Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie. W piśmie przekazanym z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na ręce ojca Wiesława Pyzio OFMConv., Prowincjała Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OO. Franciszkanie) czytamy, że „Patronat Narodowy został ustanowiony przez Prezydenta RP nad projektami, które wpisują się w rocznicowe obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości i służą godnemu upamiętnieniu oraz upowszechnieniu patriotycznych postaw, dokonań i aspiracji Polaków.”

– Patronat Narodowy jest dla nas dopełnieniem i uhonorowaniem dzieła utworzenia tego niezwykłego miejsca na mapie Polski. Pragniemy, aby poprzez adorację Chrystusa Eucharystycznego, dar pokoju płynął z Niepokalanowa – Światowego Centrum Modlitwy o pokój, na cały świat. Aby żaden naród nie doświadczył już wojny czy utraty Ojczyzny – mówi o. Andrzej Sąsiadek OFMConv proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie.

Inspiracją do wyboru Niepokalanowa na Światowe Centrum Modlitwy o Pokój była postać jego założyciela, św. Maksymiliana Marii Kolbego, więźnia obozu w Auschwitz, który oddał życie za ojca rodziny. Data inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie także nie jest przypadkowa. Rocznica wybuchu II Wojny Światowej jest nawiązaniem do potrzeby nieustającej modlitwy w intencji pokoju.

Patronat na inicjatywą utworzenia Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie objęli także: abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, o. Wiesław Pyzio, prowincjał Ojców Franciszkanów Prowincji Matki Bożej Niepokalanej w Polsce oraz o. Grzegorz Maria Szymanik, Gwardian Klasztoru w Niepokalanowie.

Światowe Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie to jedyne miejsce w Polsce i jedno z tylko 12 na świecie, należące do 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju – 12 ośrodków modlitwy o pokój, w których znajdować się będą kaplice Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, tzw. Kaplice Pokoju. Dotychczas Kaplice Pokoju (6 Gwiazd) powstały w: Betlejem w Izraelu, Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, Oziornoje w Kazachstanie, Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Namyang w Korei Południowej i Kibeho w Rwandzie. Siódma Gwiazda powstaje w Dagupan na Filipinach. Niepokalanów jest ósmą Gwiazdą.

Wszystkie Ołtarze Adoracji do Światowych Centrów Modlitwy o Pokój były błogosławione przez Ojca Świętego, a inauguracja każdego Centrum była wydarzeniem narodowym i odbywała się przy udziale władz państwowych i Episkopatu danego kraju.

Więcej informacji https://kaplica.niepokalanow.pl

Patronat medialny nad budową Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie sprawuje tygodnik "Idziemy".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Wtorek, IX Tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
«Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara,
a Bogu to, co należy do Boga».

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2P 3,12-15a.17-18; Ps 90,2.4.10.14.16; Mk 12,13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter