4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niemcy: przygotowania do 90. urodzin kard. Ratzingera

Ocena: 0
1037

W Marktl am Inn w Górnej Bawarii trwają ostatnie przygotowania do obchodów 90. urodzin papieża-seniora Benedykta XVI.

Dom, w którym 16 kwietnia 1927 r. urodził się Józef Ratzinger. Fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Jak co roku w dniu jego urodzin, 16 kwietnia – w tym roku będzie to Niedziela Wielkanocna – dom, w którym urodził się przyszły Ojciec Święty, po zimowej przerwie otworzy swoje podwoje. Będzie to także mały jubileusz, gdyż od 10 lat dawny budynek prywatny jest dostępny dla zwiedzających. A od 40 lat obecny papież-senior jest honorowym obywatelem tego niewielkiego miasteczka.

Joseph Ratzinger urodził się w Wielką Sobotę 16 kwietnia 1927 r. w Marktl am Inn jako najmłodszy syn miejscowego żandarma Josepha Ratzingera i jego żony Marii. W kilka godzin po urodzeniu, o godz. 8.30 noworodka ochrzcił w miejscowym kościele św. Oswalda ks. Josef Stang, nadając mu imiona Joseph Aloisius.

„Fakt, że byłem pierwszym ochrzczonym w nowej wodzie, uważano za szczególny znak” – wspominał po latach Benedykt XVI w swojej autobiografii „Moje życie”. Podkreślił, że zawsze z wdzięcznością myśli o tym, iż jego życie od początku było zanurzone w tajemnicy Wielkanocy. W „papieskim domu” planowana jest specjalna wystawa pod tytułem „Jeszcze nie w pełnym świetle”, nawiązująca do tych słów Josepha Ratzingera o jego narodzinach i chrzcie. Na wystawie pokazane zostaną prace artysty z Monachium Josefa Alexandra Henselmanna, który m.in. stworzył płaskorzeźbę w katedrze Matki Bożej w Monachium, upamiętniającą jej odwiedziny przez „bawarskiego papieża” we wrześniu 2006 roku.

Święcenia kapłańskie J. Ratzinger przyjął 29 czerwca 1951; 28 maja 1977 Paweł VI mianował go arcybiskupem Monachium i Fryzyngi (sakrę nowy arcybiskup przyjął 2 maja) a 27 czerwca tegoż roku obdarzył go godnością kardynalską. 25 listopada 1981 Jan Paweł II powołał go na prefekta Kongregacji Nauki Wiary i przewodniczącego Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Od 30 listopada 2002 kard. Ratzinger był również dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Na konklawe po śmierci Jana Pawła II wybrano go 19 kwietnia 2005 na papieża – przyjął wówczas imię Benedykta XVI. W niespełna 8 lat później jako pierwszy od ponad siedmiu wieków następca św. Piotra ustąpił z urzędu 28 lutego 2013 r.

Diecezja pasawska i fundacja domu urodzenia Josepha Ratzingera z okazji 90. urodzin swego patrona zorganizowały konkurs kompozytorski. Jego zwycięzca zostanie ogłoszony 7 kwietnia w Marktl w obecności biskupa Pasawy Stefana Ostera, a prawykonanie nagrodzonej kompozycji zaplanowano na Noc Paschalną w tamtejszej katedrze. Tego samego dnia utwór zostanie wykonany podczas popołudniowych nieszporów w Marktl.

Od chwili wyboru kardynała Josepha Ratzingera na Stolicę Piotrową dom jego urodzin i parafia św. Oswalda stały się miejscem odwiedzanym przez rzesze turystów. Uroczyście obchodzi się tam zarówno dzień wyboru, jak i rocznicę urodzin papieża. Mimo jego rezygnacji z urzędu papieskiego mieszkańcy miasteczka niezmiennie pamiętają o urodzinach swego najsławniejszego rodaka. „Pozostaniemy papieżem” – wpisał ktoś 28 lutego 2013 r. w księdze pamiątkowej kościoła św. Oswalda. Tego dnia o godz. 20.00 przez 15 minut biły kościelne dzwony, obwieszczając, że od tej chwili urodzony w Marktl Benedykt XVI będzie „ papa-emeritus”. Miejscowy burmistrz Hubert Gschwendtner oświadczył, że także po ustąpieniu Benedykta XVI zainteresowanie jego miejscem urodzenia nie zmalało. Nadal rocznie przybywa tam ok. stu tysięcy gości.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lutego

Sobota, IV tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter