29 maja
piątek
Magdaleny, Bogumily, Urszuli
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niemcy: ewangelicko-katolickie konsultacje o pojmowaniu Kościoła

Ocena: 0
886

W Erfurcie w Niemczech kończą się dziś piąte międzynarodowe konsultacje katolików i protestantów na temat różnego pojmowania Kościołów.

2016-01-29 12:36 
ts / Erfurt (KAI), sg

Dwudniowa konferencja odbywa się w ramach uchwalonej przez Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie (GEKE) dyskusji na temat pojmowania Kościoła i wizji jedności w ekumenizmie.

Od 2013 r. odbywają regularne spotkania delegacje GEKE i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan z siedmiu krajów europejskich. Cały proces dialogu prowadzony jest pod hasłem: „Kościół Jezusa Chrystusa. Konsultacje między GEKE i Kościołem rzymskokatolickim w sprawach eklezjologii”. Obecnym konsultacjom przewodniczą katolicki biskup Spiry, Karl-Heinz Wiesemann oraz przewodniczący GEKE Christian Schad z Kościoła ewangelickiego Palatynatu.

Wspólnota Kościołów Ewangelickich w Europie skupia 105 Kościołów protestanckich z 29 krajów naszego kontynentu oraz Ameryki Południowej, założonych przez europejskich emigrantów. Na mocy tzw. Konkordii Leuenberskiej z 1973 r. Kościoły luterańskie, reformowane, metodystyczne, a także Kościół waldensów zobowiązały się do wspólnoty ołtarza, dlatego przed powstaniem GEKE w 2003 r. tworzyły one Leuenberską Wspólnotę Kościołów. Sekretariat generalny GEKE znajduje się w Wiedniu. Urzędującym przewodniczącym GEKE jest ks. Gottfried Wilhelm Locher, przewodniczący Rady Federacji Kościołów Protestanckich w Szwajcarii, a sekretarzem generalnym austriacki biskup Kościoła luterańskiego Michael Bünker.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 maja

Piątek, VII Tydzień Wielkanocny
+ Wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy
Błogosław, duszo moja, Pana *
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 25,13-21;Ps 103,1b-2.11-12.19-20b;J 21,15-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter