24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niemcy: ewangelicko-katolickie konsultacje o pojmowaniu Kościoła

Ocena: 0
828

W Erfurcie w Niemczech kończą się dziś piąte międzynarodowe konsultacje katolików i protestantów na temat różnego pojmowania Kościołów.

2016-01-29 12:36 
ts / Erfurt (KAI), sg

Dwudniowa konferencja odbywa się w ramach uchwalonej przez Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie (GEKE) dyskusji na temat pojmowania Kościoła i wizji jedności w ekumenizmie.

Od 2013 r. odbywają regularne spotkania delegacje GEKE i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan z siedmiu krajów europejskich. Cały proces dialogu prowadzony jest pod hasłem: „Kościół Jezusa Chrystusa. Konsultacje między GEKE i Kościołem rzymskokatolickim w sprawach eklezjologii”. Obecnym konsultacjom przewodniczą katolicki biskup Spiry, Karl-Heinz Wiesemann oraz przewodniczący GEKE Christian Schad z Kościoła ewangelickiego Palatynatu.

Wspólnota Kościołów Ewangelickich w Europie skupia 105 Kościołów protestanckich z 29 krajów naszego kontynentu oraz Ameryki Południowej, założonych przez europejskich emigrantów. Na mocy tzw. Konkordii Leuenberskiej z 1973 r. Kościoły luterańskie, reformowane, metodystyczne, a także Kościół waldensów zobowiązały się do wspólnoty ołtarza, dlatego przed powstaniem GEKE w 2003 r. tworzyły one Leuenberską Wspólnotę Kościołów. Sekretariat generalny GEKE znajduje się w Wiedniu. Urzędującym przewodniczącym GEKE jest ks. Gottfried Wilhelm Locher, przewodniczący Rady Federacji Kościołów Protestanckich w Szwajcarii, a sekretarzem generalnym austriacki biskup Kościoła luterańskiego Michael Bünker.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 
- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -