22 października
czwartek
Halki, Filipa, Salomei
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niemcy: Benedykt XVI zakończył wizytę w Bawarii

Ocena: 0
283

Wizyta Benedykta XVI w Niemczech dobiegła końca. Papież Senior odwiedził rodzinną Bawarię po 14 latach, by spotkać się ze swym ciężko chorym bratem ks. Georgiem Ratzingerem. Niewątpliwym umocnieniem dla obydwu były wspólnie koncelebrowane Eucharystie. „Zarówno dla 93-letniego Benedykta XVI, jak i jego chorego brata ta podróż była eliksirem życia" - podkreślił Christoph Renzikowski z niemieckiej agencji katolickiej KNA, podsumowując pięciodniową wizytę Papieża.

Fot. PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND

Na czas pobytu w Niemczech Benedykt XVI zatrzymał się w seminarium duchownym w Ratyzbonie. W programie ściśle prywatnej podróży znalazła się między innymi wizyta na cmentarzu, gdzie pochowani są jego rodzice i starsza siostra. Papież Senior odwiedził też swój dawny, zakupiony w 1969 r. dom w  Pentling, w którym mieszkał do czasu nominacji na arcybiskupa Monachium. W późniejszych latach korzystał z niego w czasie wakacji. Tam też chciał spędzić wraz z bratem ostatnie lata swego życia. Wybór na papieża pokrzyżował te plany. Benedykt XVI przekazał swój dawny dom fundacji, która zajmuje się pielęgnowaniem jego teologicznego dziedzictwa. Papież Senior był w nim podczas swej ostatniej wizyty w Niemczech w 2006 r. Teraz powrócił do swego domu na 45 min. W ogrodzie spotkał się z dawnymi sąsiadami.

Wiadomość o nieoczekiwanej wizycie Benedykta XVI w Ratyzbonie zaskoczyła opinię publiczną. Choć wszyscy podkreślali, że ma ona charakter czysto prywatny i proszono o uszanowanie tego faktu, trudno było się przed tym powstrzymać. Dowodem jest choćby obecność szefa kancelarii rządu Bawarii Floriana Herrmanna (CSU), przy powitaniu na lotnisku w Monachium dostojnego rodaka przybywającego włoskim samolotem wojskowym. Ostatnia wizyta byłego metropolity Monachium i Fryzyngi w jego rodzinnej Bawarii miała miejsce przed 14 laty. Nikt nie liczył się z tym, że papież Ratzinger jeszcze kiedyś wyjedzie z Ogrodów Watykańskich, gdzie zamieszkał po ustąpieniu z papieskiego urzędu. Od dawna nie jest tajemnicą jego coraz większa słabość fizyczna i to, że wiele czasu przebywa na wózku inwalidzkim. To także dodało „sensacyjności” tej podróży.

Jak oświadczył rzecznik prasowym ratyzbońskiej diecezji Papież Senior został przyjęty w swym rodzinnym mieście z wielką życzliwością. Mieszkańcy Ratyzbony uszanowali prywatny charakter tej wizyty, nie omieszkali jednak zapewnić Benedykta XVI o swym przywiązaniu, przysyłając do seminarium kwiaty i kartki z życzeniami.

Nieprawdziwe okazały się informacje, jakoby starszy brat Benedykta XVI, 96-letni ks. Georg Ratzinger, był w stanie krytycznym. Ratzingerowie są bardzo rodzinni, podkreślił korespondent KNA. A ponieważ dotyczy to również papieża Franciszka, logiczne było, że bez wahania zgodził się na podróż swego poprzednika, by ten odwiedził swojego chorego, ostatniego bliskiego krewnego.

W czasie tej wizyty pojawiło się też przypuszczenie, że może Benedykt XVI rozważa powrót tutaj na stałe, jednak rzecznik diecezji ratyzbońskiej Clemens Neck zapewnił KNA, że „nigdy nie było to tematem”, a w grę wchodziła „jedynie kilkudniowa, może nawet dwutygodniowa wizyta”.

Czytaj także: Benedykt XVI nauczył się wiary od swoich rodziców

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 października

Czwartek, XXIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża
Niech Chrystus zamieszka przez wiarę w waszych sercach.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 3,14-21; Ps 33,1-2.4-5.11-12.18-19; Łk 12,49-53
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter