2 grudnia
piątek
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niedziela Świętej Rodziny w diecezji warszawsko-praskiej (zdjęcia, video)

Ocena: 0
448

W Niedzielę Świętej Rodziny w wielu parafiach w Polsce pary małżeńskie odnowiły swoje przyrzeczenia. Tak było także podczas Mszy Świętych pod przewodnictwem biskupów z diecezji warszawsko-praskiej.

Fot. fb/Parafia Świętej Rodziny na Zaciszu

Biskup Romuald Kamiński przewodniczył Mszy św. w kościele Świętej Rodziny na Zaciszu w Warszawie. Ordynariusz podkreślił, że jest to jedyny kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny w diecezji i dziś z tego miejsca pragnie przypomnieć, że każda rodzina jest zaproszona do tego, by swoje powołanie realizować wpatrując się w Świętą Rodzinę z Nazaretu. Podczas uroczystej sumy odpustowej biskup modlił się w intencji wszystkich rodzin diecezji warszawsko-praskiej.

Rodzina jest fundamentalna dla społeczeństwa i każda instytucja powinna kierować swoje działania ku rodzinie i dla rodziny.

- powiedział bp Kamiński.

Podczas uroczystej Eucharystii nastąpiło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich i indywidualne błogosławieństwo małżonków i rodzin.

Zdjęcia: Profil społecznościowy parafii Świętej Rodziny na Zaciszu

Biskup Jacek Grzybowski przewodniczył Mszy Świętej w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku.

Galeria zdjęć- link (Fot. Biuro prasowe DW-P/Mateusz Rzewuski)

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej zaznaczył, że istotą małżeństwa jest jedność.

Istotą małżeństwa jest jedność. Zwróćcie uwagę, że w przysiędze małżeńskiej wszystkie te przysięgi, które składa mężczyzna kobiecie, ostatecznie mają element jedności. Ja zawsze będę z tobą, ja nigdy cię nie oszukam, ja zawsze będę ci wierny, ja zawsze będę ci oddany, ja tobie – ty mi. Jedność jest charyzmatem małżeństwa i dlatego Kościół przykłada tak ogromną wagę do tej jedności. Powinna być nie tylko fizyczna, w znaczeniu, że małżonkowie są razem, mieszkają razem, a dłuższe wyjazdy czy delegacje powinny być właściwie akcydentalne. Rozerwanie jedności małżeńskiej, nawet z powodu pracy czy zachowania bytu powinno być bardzo roztropnie i mądrze przemyślane przez małżonków. To jest ta fizyczna jedność – że są razem, ale ta jedność jest przede wszystkim jednością duchową, że on jest jej oddany i ona jest tylko dla niego, a on jest tylko dla niej. W tym sensie małżeństwo staje się kościołem, bo staje się świątynią jedności.

- podkreślił duchowny.

Bp Grzybowski zachęcił do odnajdywania w Piśmie Świętym i nauczaniu Kościoła prawdy o istocie rodziny.

Niech zatem dla nas ta Niedziela Świętej Rodziny będzie okazją do przypomnienia sobie, wydaje się podstawowych, ale wciąż ważnych, a dziś bardzo trudnych do realizacji, elementów relacji małżeńskiej. Nie jest przesadą powiedzenie, że dzisiejszy spór światopoglądowy, nawet bym powiedział walka, zmaganie, odbywa się o rodzinę i człowieka, o definicję rodziny, i o definicję człowieka, o to czym i kim jest rodzina, czym i kim jest człowiek. W najbliższych dziesięcioleciach wszyscy będziemy świadkami różnego rodzaju walki, zmagań, redefinicji, dyskusji i debat na temat tych słów – rodzina ,małżeństwo, człowiek. Myślę, że musimy umacniać się właśnie obecnością we wspólnocie Kościoła i w Nowym Testamencie, jak i w nauczaniu Kościoła szukać i uczyć się właściwych, zarówno naturalnych, jak i pochodzących z objawienia Bożego definicji rodziny, małżeństwa i człowieka.

- wskazał biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Na zakończenie hierarcha mówił o odnowieniu przyrzeczeń małżeńskich.

Zawsze w tę niedzielę Świętej Rodziny proponujemy małżonkom odnowienie swoich przyrzeczeń małżeńskich. Chciałbym, żeby to nastąpiło także dzisiaj. Za chwilę, jak powstaniemy, podziękujemy Bogu za wszystkie małżeństwa które są tutaj obecne z nami – bez względu na to, czy staż małżeński to jest rok, dwa lata, pięć, dziesięć, dwadzieścia czy pięćdziesiąt; żeby te małżeństwa które są tutaj obecne w kościele w czasie tego odnowienia ślubowania chwyciły się za rękę i wtedy wszyscy niejako w kościele potwierdzimy jedność, nierozerwalność i świętość życia małżeńskiego. A ci małżonkowie, którzy tutaj są, będą mogli także przypomnieć sobie, że rok temu, kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu, w innym kościele, może w innej sytuacji, w innej przestrzeni życiowej, na innym etapie swojej historii obiecali małżonkowi, małżonce właśnie to, co jest podstawą – jedność, miłość, wierność, uczciwość, i że będą razem aż do końca.

- powiedział bp Jacek Grzybowski.

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Piątek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter