29 września
piątek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie żyje niemiecki watykanista ks. Bernd Hagenkord

Ocena: 0
752

W wieku 52 lat, po ciężkiej chorobie, zmarł w Monachium ks. Bernd Hagenkord, jeden z najbardziej rozpoznawalnych niemieckich watykanistów. Jezuita przez prawie dziesięć lat kierował niemiecką redakcją papieskiej rozgłośni. Od 2017 r. szefował wielojęzycznemu portalowi Vatican News i był jednym z odpowiedzialnych za reformę watykańskich mediów. Po powrocie do Niemiec, niemal do samej śmierci, pełnił funkcję opiekuna duchowego Drogi Synodalnej.

Fot. VATICAN MEDIA, vaticannews.va/pl

W komunikacie opublikowanym po śmierci o. Bernda, przewodniczący episkopatu Niemiec podkreślił, że ks. Hagenkord swoją pracą w mediach watykańskich budował mosty porozumienia pomiędzy Kościołem i światem świeckim.

Był znakomitym dziennikarzem, który żył swoim zawodem. Jego trafne analizy pozwalały nam rozumieć zjawiska zachodzące w Kościele

– napisał bp Georg Bätzing.

Zauważył także, że jako opiekun duchowy Drogi Synodalnej, zakonnik stał się autorem cennego materiału do rozważań dla jej uczestników.

To niełatwy proces, a ks. Hagenkord był znakomitym mediatorem, umiał gasić konflikty, przyczyniał się do rozładowania sytuacji i wzajemnego zrozumienia. Jego wybitnego umysłu będzie Kościołowi bardzo brakowało

– napisał przewodniczący niemieckiego episkopatu.

Był postacią szeroko znaną także poza zakonem jezuitów, wrażenie robiła jego „głęboka i szczera wiara”, a także „ostry jak brzytwa intelekt, ignacjańska analityczność i wszechstronna wiedza”.

Wielu ludzi będzie odczuwało brak tego człowieka pełnego miłości i troski o innych, a także jego subtelnego, niekiedy kąśliwego dowcipu

– napisali monachijscy jezuici.

Po powrocie z Rzymu w 2019 r. ks. Hagenkord został przełożonym wspólnoty jezuickiej w Monachium. W Berchmanskolleg, należącym do zakonnego Kolegium Filozoficznego, mieszka 40 jezuitów, z których około połowa to wykładowcy. Jako wybitny dziennikarz, ks. Hagenkord zaangażował się w edukację młodych adeptów tego zawodu w Katolickiej Szkole Dziennikarstwa.

Do zakonu wstąpił w wieku 24 lat. Święcenia prezbiteratu przyjął w 2002 r. w Kolonii. Studiował dziennikarstwo, historię, filozofię i teologię w Giessen, Hamburgu, Monachium i Londynie. Po ukończeniu studiów teologicznych pracował jako duszpasterz młodzieży w archidiecezji hamburskiej. Od 2003 do 2012 r. był w redakcji czasopisma „Jesuiten”. Zostanie pochowany w grobowcu jezuickim na cmentarzu w Pullach niedaleko Monachium.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Piątek, XXV Tydzień zwykły - święto św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie
i wszyscy słudzy pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 1, 47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Franciszka 25 IX - 3 X

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter