29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie żyje ks. Jan Kaczkowski

Ocena: 0
3257

Po długiej walce z rakiem zmarł ks. Jan Kaczkowski, charyzmatyczny duszpasterz, bioetyk, doktor teologii moralnej, założyciel i prezes Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio, autor i współautor popularnych książek. Miał 38 lat.

Ks. Jan Kaczkowski na Targach Wydawców Katolickich w Warszawie, 18 kwietnia 2015 r.

2016-03-28 15:02, aktual. 16:20 mz, KAI
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy, PAP/Michał Walczak

Pomimo, że mierzył się z własną, śmiertelną chorobą – glejakiem mózgu, żył, jak sam mówił, na "pełnej petardzie". Zapytany przez młodzież, co to znaczy, odpowiadał: "Nie użalać się nad sobą". Uczył pogody ducha, humoru i dystansu. – Nawet gdyby przyszły niesprzyjające okoliczności, to nigdy ani choroba, ani starszy wiek, ani nawet bycie w agonii nie zwalnia nas z żadnych obowiązków moralnych ani z powinności etycznych – mówił w lipcu ubiegłego roku w Kalwarii Pacławskiej.

– Budzi się ksiądz rano i okazuje się, że zostało tylko kilka godzin. Co by ksiądz zrobił? – pytał go przed rokiem w Krakowie dziennikarz Piotr Żyłka na spotkaniu promującym ich wspólną książkę "Życie na pełnej petardzie". – To oczywiste – odpowiadał ks. Kaczkowski. – Poszedłbym do spowiedzi. Albo zawezwał wierzącego kapłana. Jeśli miałbym siłę, odprawiłbym Najświętszą Ofiarę bez koncelebry. A potem poszedłbym na polędwicę z lampką wina albo na kaczuchę ze spieczoną skórką. Tak mi Panie Boże dopomóż i ta święta Ewangelia, którą czytam. Amen.

Niedawno ks. Kaczkowski ze względu na zły stan zdrowia nie mógł wziąć udziału w X Zjeździe Gnieźnieńskim. W przygotowanym wcześniej nagraniu powiedział: "Wiara to nie jest zbiór zakazów i nakazów, ale wierność sumieniu i nauczaniu Kościoła. Nie wyobrażam sobie chrześcijaństwa, które mnie knebluje, bo ono byłoby zaprzeczeniem samego siebie. Mi wiara daje niezwykle silne poczucie wolności. Bez niej wiara jest karykaturą. Pojęcie wolność i godność są nierozerwalne. Współmyślenie i współodczuwanie z Kościołem daje mi prawdziwą wolność".

Ks. dr Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 r. w Gdyni. W 2002 r. otrzymał święcenia kapłańskie i tytuł magistra. Szczególnie bliska była mu służba chorym. Pracował jako kapelan szpitala w Pucku, a także puckiego Domu Pomocy Społecznej. W 2007 r. obronił doktorat: „Godność człowieka umierającego a pomoc osobie w stanie terminalnym”, zaś rok później ukończył studia podyplomowe z bioetyki. Pracował również jako wykładowca uniwersytecki i katecheta w szkole.

W ciągu dwóch lat wykryto u niego dwa nowotwory – najpierw nerki, którego udało się zaleczyć, a później glejaka mózgu czwartego stopnia. Po operacjach poddawany był kolejnym chemioterapiom, nadal jednak pracował na rzecz hospicjum i służył jego pacjentom.

Praca z młodzieżą była jego wielką pasją. Z dumą opowiadał o swoich wychowankach i ich sukcesach w wychodzeniu na prostą. Był współzałożycielem Zespołu Szkół im. Macieja Płażyńskiego w Pucku. Został także ambasadorem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Dużą popularność przyniosła mu wydana w 2013 r. przez Bibliotekę „Więzi” książka "Szału nie ma, jest rak" – zapis rozmowy, jaką przeprowadziła z księdzem Katarzyna Jabłońska oraz vlog "Smaki życia", emitowany przez internetową telewizję Boska TV. W 2015 r. nakładem Wydawnictwa WAM ukazał się kolejny wywiad-rzeka z ks. Kaczkowskim, "Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość", który przeprowadził dziennikarz Deon.pl Piotr Żyłka.

6 grudnia 2004 r. z jego inicjatywy powstało Puckie Hospicjum Domowe pw. św. Ojca Pio. Rozpoczęcie tego dzieła było niezbędne ze względu na braki w dziedzinie opieki paliatywnej na obszarze powiatu puckiego. W 2009 r. otwarto także Hospicjum Stacjonarne w Pucku. Dotacje z NFZ były niewystarczające na działalność hospicjum. Ks. Kaczkowski stale musiał zdobywać fundusze u darczyńców. Korzystanie z hospicjum jest bezpłatne. Placówka została w 2014 roku uhonorowane znakiem Super HoSpa – Wybór Fundacji Rak’n’Roll. Ten znak gwarantuje, że w odznaczonym nim hospicjum chory otoczony jest wszechstronną, profesjonalną i pełną empatii opieką.

Współpracownicy i wolontariusze hospicjum zapewniają opiekę medyczną, psychologiczną i duchową pacjentom będącym w terminalnej fazie choroby. W ciągu kilku lat działalności starali się ulżyć w cierpieniu i objęli opieką ponad 400 chorych. Ich dewizą jest, aby pacjenci czuli się w hospicjum jak w domu. Dbają o to wspaniali lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci i asystenci chorych. Jedna z pacjentek tak zrecenzowała ich pracę: „Tu pracują anioły”. Związani z hospicjum wolontariusze pochodzą niekiedy z trudnych środowisk, niektórym zdarzyło się wejść w kolizję z prawem. Hospicjum jest dla nich szansą na wyprostowanie i odnalezienie swoich życiowych dróg. Opieką hospicjum otaczane są też osierocone dzieci pacjentów hospicjum. Ks. Kaczkowski mieszkał na terenie hospicjum i służył chorym oraz zespołowi opiekunów 24 godziny na dobę.

Od 2008 r. ks. Kaczkowski był współorganizatorem projektu Areopag Etyczny, który jest wyjątkową okazją dla studentów kierunków medycznych do pogłębienia wiedzy z zakresu medycyny paliatywnej oraz bliższego zapoznania się z etycznym wymiarem pracy lekarza. Praktyka medyczna wskazuje, że dobre przekazywanie informacji ma olbrzymi wpływ na proces zdrowienia, lub w przypadku medycyny paliatywnej – na komfort odchodzenia.

Ks. Jan Kaczkowski w 2012 r. odznaczony został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był honorowym obywatelem Pucka. Został wyróżniony medalem Curate Infirmos, przyznanym przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Inicjatywa ks. Jana zaangażowania w wolontariat hospicyjny tzw. trudnej młodzieży i osób skazanych została uznana za najbardziej innowacyjny projekt resocjalizacyjny w Europie i nagrodzona przez Radę Europy Kryształową Wagą Wymiaru Sprawiedliwości.

W 2014 r. ks. Kaczkowski został wraz z Piotrem Żyłką laureatem Nagrody Ślad im. Biskupa Jana Chrapka. Kapituła nagrody nominowała go za „unikalny, lekki i przejmujący styl, w jakim dotyka spraw najważniejszych: sensu choroby, śmierci, życia”. Otrzymał także nagrodę Pontifici, przyznawaną przez warszawski Klub Inteligencji Katolickiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter