29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie żyje ks. Andrzej Dymer

Ocena: 0
647

We wtorek 16 lutego, po długiej chorobie w wieku 58 lat zmarł ks. Andrzej Dymer, do niedawna dyrektor Instytutu Medycznego im. Jana Pawła II w Szczecinie, a wcześniej m.in. założyciel szczecińskiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Kapłan miał wykorzystywać seksualnie m.in. nieletnich podopiecznych ogniska młodzieżowego w Szczecinie. W jego sprawie toczyło się zarówno postępowania cywilne, jak i kanoniczne. Informację o śmierci ks. Dymera potwierdziła kuria szczecińsko-kamieńskiej.

Fot. archiwum.sk.edu.pl/kai

Zarzuty nadużyć seksualnych stawiane ks. Andrzejowi Dymerowi były znane jego przełożonym kościelnym już od 1995 r. W 2004 r. rozpoczął się jego proces kanoniczny, cztery lata później zakończony uznaniem winy przez kościelny trybunał. Ks. Dymer złożył apelację i oczekiwał na wyrok. 31 grudnia 2017 r. ruszył w sądzie archidiecezji gdańskiej proces drugiej instancji. Sprawa przewin ks. Dymera przez długi czas nie była powszechnie znana opinii publicznej. Treść wyroku z 2008 roku upubliczniona została dopiero w 2020 r.

Na "nie dającą się niczym usprawiedliwić przewlekłość kościelnego postępowania w sprawie ks. Dymera" zwrócił uwagę w swoim niedawnym oświdaczeniu delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak. Przypomniał on, że spotkał się z dwoma osobami pokrzywdzonymi przez ks. Dymera. W sprawie zostało dokonane zawiadomienie do Stolicy Apostolskiej, w której wyłącznej kompetencji jest jej osądzenie.

Postępowanie kanoniczne wobec ks. Andrzeja Dymera zostało zamknięte pod koniec 2020. W dniu 12 lutego br. miała miejsce sesja wyrokowa. Treść i uzasadnienie wyroku zostaną w ciągu 14 dni przesłane do Kongregacji Nauki Wiary i do archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Gdański Trybunał Metropolitalny nie upubliczni dokumentacji procesowej ks. Andrzeja Dymera i treści wydanego wyroku

– poinformował KAI ks. Maciej Kwiecień, rzecznik archidiecezji gdańskiej.

Wydanie osobnego komunikatu w sprawie zmarłego ks. Dymera zapowidziała także kuria szczecińsko-kamieńska.

+++++

Akta sprawy ks. Dymera wpłynęły do Komisji kilka dni temu, jeszcze przed emisją reportażu poświęconego jego sprawie w TVN24. Po wpłynięciu akt zaczęliśmy je badać. Już jakiś czas temu wystąpiliśmy do sądów i prokuratur w trybie art. 26 ustawy o Komisji, który nakazuje, żeby te instytucje przesyłały do nas sprawy przedawnione dot. przestępstw pedofilii. Jedna ze spraw, które wpłynęły do nas w tym trybie, dotyczyła ks. Dymera

- mówi KAI Błażej Kmieciak, przewodniczący Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.

Nagła śmierć ks. Andrzeja Dymera spowodowała zamknięcie sprawy.

Ustawa stanowi o tym, że z chwilą śmierci ustają dalsze działania Komisji

- wyjaśnia Kmieciak.

Komisja nie może udostępniać żadnych informacji dotyczących tej sprawy. To, że nie wypowiadam się w tej sprawie, ani w żadnej przez nas analizowanej, nie jest jakąś ucieczką. Sprawa Ks. Dymera miała charakter sprawy przedawnionej i istniało duże prawdopodobieństwo, że będziemy ją procedować. Gdy dziennikarze pytają mnie w sprawie jakiejkolwiek konkretnej osoby, to ja mogę tylko konsekwentnie, uprzejmie odmówić komentarza, dlatego że to może wpłynąć na dalszy przebieg postępowania prowadzonego przez Komisję, a na to oczywiście nie możemy sobie pozwolić

- powiedział przewodniczący Komisji.

***

Każda osoba, która wie o przypadku pedofilii albo o jej ukrywaniu, może złożyć wniosek o zbadanie tej sprawy przez Państwową Komisję ds. Pedofilii. Wnioski można składać osobiście, e-mailem lub wysłać pocztą

– poinformowano na stronie urzędu. Komisję można zawiadamiać nie tylko o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, ale także o tym, że jakieś osoby lub instytucje miały informacje o przestępstwie, ale nie podjęły działań albo starały się to ukryć. Można także wystąpić do Komisji z wnioskiem o monitorowanie postępowań prowadzonych przez policję, prokuraturę lub sądy. Ma prawo to zrobić każdy, nie tylko strona postępowania.

Złożenie wniosku (zgłoszenia) polega na wypełnieniu prostego formularza dostępnego na stronie internetowej Komisji pkdp.gov.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter