23 kwietnia
poniedziałek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie tylko rewolucja seksualna

Ocena: 0
701

Jeżeli Kościół przyzwoliłby na antykoncepcję w małżeństwie, państwa wykorzystywałyby to przeciwko społeczeństwom – mówił ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, otwierając na UKSW w Warszawie trzecie już spotkanie na temat encykliki Humanae vitae. Rozpoczęła je Msza Święta w kaplicy uniwersyteckiej odprawiona przez kard. Kazimierza Nycza.

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Prelegentką debaty była dr Margaret Peeters, dyrektor Instytutu na Rzecz Dialogu Dynamiki i Dialogu Międzykulturowego w Brukseli. Postanowiła sięgnąć niejako „pod spód” Humanae vitae i pokazać drogę do dekonstrukcji społeczno-kulturowej od schyłku XIX w. do lat 70. ubiegłego wieku. Jej apogeum była rewolucja seksualna w maju 1968 r., zdaniem Margaret Peeters także polityczna.

Według badaczki pierwszym celem owej dekonstrukcji była rodzina. Jej rozkład ma nastąpić przez absolutyzację przyjemności – oddzielenie jej od miłości rozumianej jako dar rodzicielstwa. – Wynaleziona w latach 50. pigułka antykoncepcyjna dała ruchowi kontroli narodzin środki techniczne do osiągnięcia celów ideologicznych – mówi Margaret Peeters. – Skutki przewidziane przez Pawła VI odczuwamy do dziś: 70 proc. Europejek stosuje antykoncepcję, odsetek ten byłby wyższy po wyłączeniu kobiet muzułmańskich.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 15 (653), 15 kwietnia 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 kwietnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły