11 kwietnia
niedziela
Filipa, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie tylko o zakonach

Ocena: 0
2068

Wielka szkoda, że publikacja ta nie ukazała chociaż dwa miesiące wcześniej, gdy 3 października w Rzymie rozpoczynał się Synod biskupów o młodzieży.

Obserwacje i refleksje papieża Franciszka zawarte w książce „Siła powołania” mogłyby stać się tam istotnym punktem odniesienia do dyskusji o powołaniu.

Książka stanowi zapis wywiadu, którego papież Franciszek udzielił hiszpańskiemu klaretynowi ks. Fernandowi Pradowi. Podtytuł „O życiu konsekrowanym i poprawie relacji w Kościele” sugeruje tematykę węższą od tej, którą poruszają rozmówcy. A wiedzą, o czym mówią – każdy z nich ma doświadczenie życia zakonnego. Ale Franciszek został papieżem, stąd jego spojrzenie jest o wiele szersze i obejmuje wiele aspektów życia Kościoła.

Przed tygodniem, natychmiast po prezentacji książki 3 grudnia, z wdzięcznością przywoływałem we wstępniaku zdecydowane słowa Franciszka o homoseksualnych duchownych: że w życiu konsekrowanym nie ma miejsca na tego rodzaju „afekty” i że lepiej, aby opuścili oni stan kapłański czy zakonny. Ale nie tylko to zasługuje na uwagę. Ojcu Świętemu bardzo leży na sercu dobre rozeznanie nie tylko powołania konkretnych ludzi do zakonu, ale i rozeznanie natchnień Ducha Świętego co do konkretnych zakonów i klasztorów. Ma świadomość, że wiele form życia konsekrowanego znalazło się w kryzysie. Poruszająca jest refleksja nad historią Dawida, który ma walczyć z Goliatem, ale w zbroi, w którą go odziano, nie ma sił się poruszać. Rozeznaje więc, że trzeba porzucić pancerz, zawierzyć Bogu, wziąć tylko procę i kilka kamieni. Dzięki temu zwycięża. Do podobnego rozeznania papież wzywa zakony będące w kryzysie.

Według Franciszka, zakony są powołane nade wszystko po to, aby realizować swój charyzmat, a nie aby zaspokajać aktualne potrzeby społeczne. Papież jasno odróżnia zakonną postawę służby od wykorzystywania – zwłaszcza sióstr zakonnych – jako służby na dworach kościelnych dostojników. Krytykuje wyjazdy „na powołaniowe łowy” do krajów biedniejszych. Zakony nie powinny „wysysać” ludzi z krajów ich pochodzenia, co zwykle kończy się fatalnie dla wszystkich. Niektóre klasztory być może trzeba zamknąć, niektóre dzieła społeczne przekazać katolikom świeckim. Ale Franciszek nie wzywa do wycofywania się z życia. Wskazując na potrzebę dynamizmu w życiu konsekrowanym, odwołuje się do obrazu dobrego bramkarza, który nie stoi w miejscu, ale potrafi rzucić się do piłki, aby przesądzić o wyniku meczu.

Dla osób konsekrowanych ta książka jest lekturą obowiązkową. Także wszyscy biskupi, księża oraz inni kościelni decydenci i kierownicy duchowi powinni ją przeczytać. Wszystkim innym też nie zaszkodzi wiedzieć z pierwszej ręki, co Franciszek ma do powiedzenia Kościele, zakonach i o życiu.
 

„Siła powołania. Papież Franciszek w rozmowie z Fernando Prado CMF”, przekład Agnieszka Fijałkowska-Żydok, Wydawnictwo Święty Wojciech, Poznań 2018

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 11 kwietnia

Druga Niedziela Wielkanocna - Miłosierdzia Bożego
«Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 20, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Dar zmartwychwstałego Jezusa (komentarz tygodnika Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter