24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie tylko finanse

Ocena: 0
731

Podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju odbyła się sesja plenarna zatytułowana „Europa w poszukiwaniu wartości”, na której – jako jedyny biskup – głos zabrał abp Marek Jędraszewski.

fot. Joanna Adamiak/Archidiecezja Krakowska

Przypomniał słowa św. Jana Pawła II z 1991, że demokracja bez wartości prędzej czy później przeradza się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm i podkreślił konieczność zachowania wartości.

Odnosząc się do pytania, co o wartościach europejskich decyduje, kto je wprowadza i kto interpretuje, wyjaśnił, że za tym pytaniem kryje się wywodzące się z oświecenia przekonanie, iż to ludzie mogą decydować, co jest wartością, a co nie jest, co można uznać za dobre, a czego nie. Podkreślił, że największa tragedia Europy, czyli II wojna światowa i dwa systemy totalitarne, wynikły z poczucia człowieka, iż może on decydować, kogo uznać za człowieka, a kogo nie. Klęska idei oświeceniowych doprowadziła do ukształtowania się ponowoczesności, czyli przekonania, że wszystko jest płynne.

W tej płynności jest jednak współcześnie jedna stała: to ekologia. – Jest to jakiś punkt odniesienia w naszym myśleniu, na czym można budować coś, na czym Europa odzyska fundament wspólnego myślenia o ważnych rzeczach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 
- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -