25 lutego
wtorek
Wiktora, Cezarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie może nas zabraknąć

Ocena: 0
631

Czy możemy sobie wyobrazić lepszego patrona Europy niż  św. Jan Paweł II? - mówi Janusz Kotański, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, w rozmowie z Ireną Świerdzewską
 

fot. xhz / Janusz Kotański

Skąd wzięła się inicjatywa specjalnej Mszy Świętej pod przewodnictwem papieża Franciszka w stulecie urodzin św. Jana Pawła II?

Bardzo pragnąłem, aby tu, w Watykanie, uczcić pamięć św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin. Abyśmy w sercu chrześcijańskiego świata wspólnie podziękowali za życie i pontyfikat wielkiego papieża. To była moja powinność i wręcz potrzeba serca! Dlatego też pozwoliłem sobie wystąpić, jeszcze w maju 2019 r., do Ojca Świętego Franciszka z gorącą prośbą o przewodniczenie uroczystej Eucharystii. I jestem mu ogromnie wdzięczny, że wyraził zgodę. W niedzielę 17 maja o godz. 10.30 na placu św. Piotra, w wigilię urodzin Karola Wojtyły, odprawi Mszę Świętą. Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła z tej okazji Narodową Pielgrzymkę do Rzymu.

 

Jan Paweł II jest jeszcze naszym znakiem rozpoznawczym w świecie?

Oczywiście! Pełniąc swoją misję, współpracuję i spotykam się nie tylko z dostojnikami watykańskimi, członkami korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej, ale również z przedstawicielami różnych organizacji, stowarzyszeń, z osobami świeckimi i duchownymi z całego świata. I niemal każdego dnia doświadczam dowodów żywej, niezwykłej i wzruszającej pamięci o Janie Pawle II. Powiem więcej: są to wręcz dowody niekłamanej miłości. Dyplomaci z różnych stron świata często podkreślają rolę, jaką w historii ich krajów odegrał Karol Wojtyła. Mówią o przełomowej roli pielgrzymek apostolskich, o przebudzeniu życia religijnego za sprawą papieża Polaka, o historycznych przemianach, które były dzięki niemu, możliwe. Czuję się dumny i szczęśliwy, że świat pamięta o Janie Pawle II. Na dźwięk słowa: Polonia – jakże często słyszę: Giovanni Paolo Secondo!

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 07 (747), 16 lutego 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 lutego 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 lutego

Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich
Dziś w Kościele: wtorek, VII tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Cezarego z Nazjanzu, pustelnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 4,1-10; Ps 55,7-11.23; Mk 9,30-37
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

+ Wielkopostne Kościoły StacyjneNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -