3 kwietnia
piątek
Ryszarda, Pankracego, Ingi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nawracanie Kościoła

Ocena: 0
1007

Czy po 1050 latach od chrztu Polska jest krajem misyjnym? – pytali uczestnicy I Kongresu Teologii Praktycznej, który w dniach 19-21 września obradował na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Wnioski z diagnozy postawionej przez teologów pastoralnych, katechetyków, homiletyków i liturgistów z największych polskich uczelni pokazują, że przed Kościołem w naszym kraju wciąż jest dużo pracy.

– Wiarę Polaków trzeba czynić dojrzalszą, racjonalizować ją, zaczynając od pogłębiania wiedzy religijnej – podkreślił o. prof. Andrzej Potocki OP, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Przywołał badania CBOS z 2012 r., w których 93,1 proc. respondentów zadeklarowało się jako katolicy, ale w badaniu dwa lata później pod stwierdzeniem „Jestem wierzący(a) i stosuję się do wskazań Kościoła” podpisało się już tylko 39 proc. – Jest kategoria ludzi, którzy „przyrządzają” sobie wiarę na własne potrzeby. To nie tylko wybiórczość w obszarze doktryny katolickiej, ale też przyjmowanie elementów pozachrześcijańskich, np. wiary w reinkarnację czy w to, że zwierzęta mają duszę – opisywał o. Potocki. Podobnie w sferze moralności: ludzie podejmują decyzje głównie w oparciu o osobiste doświadczenia (autonomizacja) lub chcą żyć przyzwoicie, ale nie korzystają z uzasadnień typu religijnego (sekularyzacja).

Wiele miejsca poświęcono konieczności zmian w duszpasterstwie i parafiach. Przypomniano, że papież Franciszek wzywa do nawrócenia pastoralnego. – Nie zapominamy o zachowaniu tożsamości, ale szukamy takiego otwarcia, by ułatwić przyjście do wspólnoty Kościoła tym, którzy się z różnych powodów zagubili – charakteryzował bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi Konferencji Episkopatu Polski.

– Nie można czekać na ludzi, aż przyjdą – dodawał o. Potocki. – Współczesna parafia musi mieć dynamiczny charakter, tzn. wchodzić w struktury lokalne, sąsiedzkie – postulował. Wezwał do powierzania świeckim większej współodpowiedzialności za Kościół, przez proponowanie, by np. spotykali się w domach na modlitwie czy czytaniu Pisma Świętego.

Ksiądz prof. Tomasz Wielebski z UKSW wspomniał, że trzy czwarte badanych nie dostrzega w parafii możliwości przeżywania niedzieli w twórczy sposób i wskazał na potrzebę współpracy wspólnot dla dobra parafii. Jest zatem pole do rozwoju inicjatyw. Wśród wyzwań dla katechetów dr Aneta Rayzacher-Majewska z UKSW wymieniła m.in. ukazywanie aktualności Ewangelii, dostosowanie przekazu do języka młodzieży i… oderwanie od smartfonów.

Michał Ziółkowski
fot. Michał Ziółkowski

Idziemy nr 40 (574), 2 października 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 kwietnia

Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

Dziś w Kościele: piątek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jr 20, 10-13; Ps 18,2-7;J 10, 31-42
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
3 kwietnia – piątek – Parafia MB Nieustającej Pomocy (ul. Nobla 16, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter