2 grudnia
piątek
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nauka i modlitwa

Ocena: 0
809

Niższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej to jedyna tego typu placówka prowadzona przez diecezję w Polsce.

fot. archiwum NSD

Od ponad siedemdziesięciu lat funkcjonuje Niższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej, które realizuje program nauczania liceum ogólnokształcącego. Uczniowie szkoły, zwani alumnami, przygotowują się do egzaminu maturalnego, rozeznając drogę życiowego powołania.

Szkoła, przeznaczona tylko dla młodzieży męskiej, znajduje się w pobliżu archikatedry i w bliskiej odległości od Jasnej Góry. Alumni na co dzień mieszkają w internacie połączonym z kaplicą, szkolnymi klasami i jadalnią. Każdy dzień rozpoczyna się od modlitwy i Eucharystii. Po śniadaniu uczniowie rozpoczynają lekcje. W szkole realizowany jest rozszerzony program nauczania języka polskiego i filozofii. Dobrze wyposażona sala gimnastyczna wraz z kortem tenisowym zapewnia możliwość rozwoju fizycznego, a bogata w księgozbiór biblioteka stwarza możliwość dogłębnego studium; do dyspozycji alumnów jest też nowoczesna pracownia komputerowa. Uczniowie uczestniczą w różnych wewnętrznych i zewnętrznych konkursach, zajmując wysokie miejsca, byli wśród nich między innymi finaliści Olimpiady Filozoficznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Filozoficzne. Osiągają także znakomite wyniki na egzaminie maturalnym i dostają się na studia na najlepszych uczelniach w kraju. Niektórzy rozwijają swoje zdolności muzyczne zarówno w chórze, jak i ucząc się gry na różnych instrumentach, zwłaszcza pianinie, organach i gitarze, część uczniów angażuje się również w rozgrywki sportowe. Najważniejszym miejscem jest kaplica św. Józefa, do której w każdej chwili mogą przyjść i powierzyć swoje sprawy Bogu, tutaj też posługują do liturgii.

Rektor Niższego Seminarium Duchownego ks. dr Jerzy Bielecki podkreśla, że szkoła nie jest przeznaczona jedynie dla tych, którzy chcą wstąpić do stanu duchownego, ale dla wszystkich, którzy pragną wielkodusznie i z czystym sercem podążać za Chrystusem. – Nasi absolwenci odnajdują się w wielu przestrzeniach życia społecznego i religijnego w Polsce. W ciągu 70 lat mury naszej szkoły opuściło 1119 alumnów, spośród nich ponad 400 przyjęło święcenia kapłańskie, dwóch zostało braćmi zakonnymi, a pozostali to świeccy, którzy zakładają dobre chrześcijańskie rodziny i dają świadectwo wiary swoim codziennym życiem, co dobitnie pokazuje, że nie jesteśmy zminiaturyzowaną wersją wyższego seminarium, które przygotowuje do kapłaństwa, lecz szkołą, która przygotowuje do podejmowania ważnych życiowych decyzji i uczy miłości do ojczyzny i Kościoła, czemu służą także regularnie organizowane dni skupienia i rekolekcje oraz możliwość indywidualnego kierownictwa duchowego. Każda klasa ma także swojego patrona, którego wspomnienie jest zawsze wielkim świętem, obchodzonym w sposób bardzo uroczysty – mówi ksiądz rektor. W latach 2012–2022 mury szkolne opuściło 83 absolwentów, z czego 23 zostało wyświęconych – 8 dla archidiecezji częstochowskiej, a pozostali posługują w innych diecezjach i zakonach.

Niemal każdego roku uczniowie NSD wyjeżdżają na wycieczki – zarówno krajowe, jak i zagraniczne. W minionych latach pielgrzymowali do grobu św. Wacława Męczennika w Pradze czy na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem w Rzymie oraz do sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie. Alumni wraz z opiekunami biorą także udział w życiu kulturalnym, wyjeżdżając do teatru, kina, filharmonii czy różnych muzeów. Przygotowują także gazetkę „Niezwykła Szkoła”, w której dzielą się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami. Rok temu szkoła otrzymała list od emerytowanego papieża Benedykta XVI, będącego absolwentem Niższego Seminarium Duchownego w Traunstein, który wyraził radość z tego, że „cudownie zobaczyć, że w Polsce kwitnie to, co w Niemczech więdnie”.

Niższe seminaria prowadzą też zgromadzenia zakonne. Szkoły wychowujące do wartości chrześcijańskich, uczące patriotyzmu i poszanowania tradycji winny być szczególnie doceniane.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Piątek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter