24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Następne Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Niemczech

Ocena: 0
1019

Przyszłoroczne Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé, odbędzie się w Rostocku we wschodniej części Niemiec w dn. od 28 grudnia 2022 do 1 stycznia 2023 roku –  zapowiedział brat Alois, przeor Wspólnoty, podczas modlitwy wieczornej w kościele Świętego Oblicza w Turynie.

Fot. twitter.com/Taizé @taize

Od 28 grudnia w Turynie trwa 44. Europejskie Spotkanie Młodych. W związku z ograniczeniami związanymi z rozwojem pandemii uczestniczą w nim tylko mieszkańcy miasta i okolic. Inne osoby mogą śledzić spotkanie online.

W krótkim rozważaniu wygłoszonym podczas modlitwy, przeor Wspólnoty brat Alois przypomniał, że ten etap Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię przygotowywały przez wiele miesięcy różne Kościoły chrześcijańskie Turynu, dając w ten sposób świadectwo jedności i przyczyniając się do braterstwa całej rodziny ludzkiej.

Wskazał, że jedność wierzących w Jezusa Chrystusa nie jest jedynie celem samym w sobie, ale także stanowi warunek tego, by świat Go zrozumiał i Mu zaufał.

Jak bowiem wiarygodni mają być chrześcijanie, głoszący miłość Chrystusa, jeśli są podzieleni?

– pytał retorycznie przeor Wspólnoty z Taizé.

Zaproponował, by w 2022 roku chrześcijanie należący do różnych Kościołów częściej spotykali się na prostej modlitwie skupionej wokół słowa Bożego. Zapewnił, że odkryjemy wówczas, że Chrystus już nas jednoczy i pokornie otworzymy się na to, co możemy otrzymać od siebie nawzajem.

Zaprosił też na następne etapy Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię: pierwszą w historii pielgrzymkę Taizé do Ziemi Świętej w dniach 8-15 maja 2022 roku, spotkanie w Turynie od 7 do 10 lipca dla tych, którzy z powodu pandemii nie mogli tu przyjechać obecnie.

Brat Alois zapowiedział, że w przyszłym roku Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Rostocku we wschodniej części Niemiec – w regionie, gdzie, jak zaznaczył, od dawna na nie czekają zarówno władze cywilne, jak i kościelne różnych wyznań.

Módlmy się, by przyszły rok był rokiem pokoju i nadziei.

– wezwał brat Alois. Na zakończenie odbyła się modlitwa wokół ikony Krzyża, na której położono mały krzyż zrobiony z łodzi uchodźców, którzy dotarli przez Morze Śródziemne na włoską wyspę Lampedusę. Przeor Wspólnoty poprosił o modlitwę za tych, którzy w niezwykle trudnych warunkach usiłują przedostać się do Europy.

W sobotę, 1 stycznia modlitwa kończąca 44 Europejskie Spotkanie Młodych będzie transmitowana z Taizé.

Drugi etap spotkania odbędzie się w dniach od 7 do 10 lipca 2022 r.

Kościoły w Turynie zapraszają młodych Europejczyków do licznego przybycia na ten nowy etap Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię. Uczestnicy zostaną ugoszczeni przez rodziny i parafie w okolicy. Będą się spotykać na modlitwach, wymianie myśli i spotkaniach tematycznych, w tym m.in możliwość nawiedzenia Całunu Turyńskiego.

– poinformowała wspólnota.

Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO

Młodzi ludzie w drodze do Turynu, lub po spotkaniu w drodze powrotnej, będą mogli zatrzymać się na kilka dni w Taizé.

Wspólnota z Taizé, założona przez brata Rogera w 1940 r., liczy ponad stu braci z ponad trzydziestu narodowości, katolików i protestantów pochodzących z różnych Kościołów, którzy są związani ślubami w ramach tej wspólnoty składanymi na całe życie.

Taizé odwiedzają również zwierzchnicy Kościołów. Wspólnota gościła m.in. papieża Jana Pawła II, patriarchę Konstantynopola Bartłomieja, metropolitów prawosławnych, arcybiskupów Canterbury i wielu biskupów oraz innych duchownych katolickich, prawosławnych i protestanckich z różnych stron świata.

Od 1978 r. bracia z Taizé organizują - na przełomie mijającego i nadchodzącego roku - w różnych miastach Europy, spotkania młodych ludzi z całego kontynentu w ramach tzw. Pielgrzymki Nadziei przez Ziemię. Coroczne wydarzenie ma przybliżać do siebie młodych poprzez wspólne modlitwy, spotkania dyskusyjne w małych grupach, a także warsztaty poświęcone kwestiom religijnym, kulturalnym i społecznym.

Przeczytaj także: Spotkanie Taizé - przesłanie Franciszka do młodych

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter