18 października
poniedziałek
Juliana, Lukasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nas także Bóg stawia na drogach innych ludzi - bp Kamiński we wspomnienie św. Łukasza - 20 października (film, zdjęcia)

Ocena: 0
295

20 października bp Romuald Kamiński sprawował Mszę Świętą w katedrze warszawsko-praskiej z okazji wspomnienia św. Łukasza Ewangelisty, patrona Służby Zdrowia.

Fot. www.flickr.com/diecezja warszawsko-praska

Jak przypomniał duchowny, św. Łukasz sam będąc doświadczony w oddanej pracy dla innych, jest nam dany jako wzór:

Pan Bóg postawił na naszej drodze św. Łukasza, aby wspomagał całą służbę zdrowia, sam będąc lekarzem, o którym istniało bardzo dobre świadectwo. Święty Paweł szczególnie go cenił i wiele razy przytaczał tę dobrą opinię, mówiąc, jak w 2. liście do Tymoteusza: „Łukasz jest ze mną”. Wielkość Łukasza polegała na tym, że zorientowawszy się kogo spotkał i co ten człowiek w życiu ma czynić, do czego jest posłany, oddał na jego usługi, a przez to na usługi Zbawiciela, wszystko co posiadał – serce, umysł, ręce, czas, zdrowie. Łukasz jako jeden z nielicznych towarzyszył w więzieniach, gdy Paweł był pozbawiony wolności.

Nasze życie przeplata się z życiem innych ludzi, dlatego na wzór Ewangelisty powinniśmy być dla drugiego człowieka pomocą w jego przybliżaniu do Boga i ludzi.

Nas także Pan Bóg stawia na drogach innych ludzi. Całe życie to jest niezwykła zależność. Święty Paweł wiele razy nam to przypomina: „jeden drugiego brzemiona noście”. Kiedy się przypatrzymy naszej codzienności, to zauważamy od razu, że przeplatają się nasze drogi, a w tym wszystkim chodzi o to, by moje drogi temu drugiemu przyniosły korzyść. Przez korzyść rozumiemy taki rodzaj daru, który przybliża do Boga i ludzi.

Nawiązując do niecodziennej sytuacji czasów, w jakich się znajdujemy, Biskup Romuald Kamiński postawił również pytanie nad rozumieniem definicji służby.

Kiedy patrzymy na tych, którzy zostali postawieni na drogach ludzi chorych i potrzebujących, to mówimy, że jest to wyjątkowa służba. Czemu mówimy, że to jest służba? I czemu mówimy wtedy, że to jest powołanie, a nie zawód?

Całość homilii

Zdjęcia ze Mszy Świętej

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 października

Poniedziałek, XXIX Tydzień zwykły
Święto św. Łukasza, ewangelisty
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 10, 1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter