22 września
sobota
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Największa ambona świata

Ocena: 4.7
1975

YouTube jest jedną z największych, jeśli nie największą amboną świata, i uważam, że trzeba ją wykorzystać na każdy możliwy sposób – mówi o. Adam Szustak OP, charyzmatyczny dominikanin, który od blisko pięciu lat prowadzi na YT kanał Langusta na Palmie

fot. Radek Molenda / Idziemy

– Robię to na Languście od jakiegoś czasu, od paru lat, ale jestem, że tak powiem, nieogarniony w swoich żądzach, jeśli chodzi o to, żeby słowa Bożego było więcej, żeby zalać nim cały YT – deklaruje. Wrzuca tam filmiki, które łącznie mają ponad 14 mln wyświetleń. Kanał śledzi na bieżąco ok. 230 tys. osób, a każdy film ma kilkadziesiąt tysięcy odtworzeń.

Przez ostatni rok zakonnik podróżował dookoła świata, a teraz wrócił do Polski ze wspomniną intencją „zalania YT słowem Bożym”. W tym celu otwiera kolejne dwa kanały i zbiera pieniądze na portalu Patronite.pl. To serwis, który pozwala gromadzić twórcom, głównie internetowym, ale nie tylko, środki na ich działalność. Ojciec Szustak poprosił swoich widzów o wsparcie dla projeku. Odzew był zdumiewający. W miesiąc udało mu się uzbierać ponad 60 tys. zł comiesięcznego wsparcia – Patronite działa w ten sposób, że tzw. patroni, czyli widzowie, którzy chcą wspierać swoich ulubionych twórców, zobowiązują się wpłacać co miesiąc jakąś kwotę. Może to być symboliczne pięć złotych, albo nawet kilkaset, zależnie od możliwości i woli ofiarodawcy. Inicjatywa dominikanina ma już prawie 3,5 tys. patronów i tym samym znalazła się na pierwszym miejscu wśród najchętniej wspieranych kanałów w Polsce.

Sukces o. Szustaka to świadectwo rosnącej popularności duszpasterstwa internetowego, a w szczególności tego z wykorzystaniem serwisu YT. Nowe media, tak jak wcześniej radio i telewizja, stają się także miejscem do głoszenia Ewangelii. Przymiotnik „katolicki” pojawia się już nie tylko przy radiostacjach i kanałach telewizyjnych, ale także przy portalach, blogach i właśnie wideoblogach. Coraz więcej duchownych prowadzi ewangelizację w sieci i zyskuje dużą oglądalność. Na stronach www można znaleźć ich kazania, komentarze do Ewangelii czy rekolekcje internetowe. Z youtubowego okienka opowiadają o Bogu, Kościele i wierze. A często też piszą blogi, twitują, instagramują i facebookują.

 

Wielki Szu

Ojciec Szustak do 2012 r. był duszpasterzem akademickim w krakowskim ośrodku „Beczka”. To tam nabierał doświadczenia w kontaktach ze studentami. Nie bez znaczenia dla jego dalszych poczynań były też dwa lata studiów w krakowskiej PWST.

W czasach działalności w DA, znany jako świetny kaznodzieja, jeździł po Polsce z rekolekcjami, które następnie umieszczane były w sieci, gdzie powoli zdobywały popularność. Początkowo na stronie Langustanapalmie.pl.

Nazwa witryny ma źródło w starożytnej mozaice z kościoła we włoskiej Akwilei, o czym możemy przeczytać na stronie. Langusta, stworzenie żyjące na dnie morza, wygrzewające się na czubku palmy – to symbol nowo ochrzczonych, którzy dzięki sakramentowi chrztu wychodzą z ciemności grzechu – według słów o. Szustaka: porzucają dotychczasowe „denne życie”. Dominikanin, nazywając tak swoją stronę, miał nadzieję, że treści tam publikowane pomogą komuś wrócić na drogę wiary, odbić się od dna.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI