W archikatedrze warszawskiej po 63 latach od jej odbudowy pojawiła się droga krzyżowa. Stanowi opowieść, która podkreśla znaczenie świątyni i jej ofiary. Projekt zlecił kard. Kazimierz Nycz w 2019 r.

Bazylika archikatedralna Męczeństwa św. Jana Chrzciciela była świadkiem niezwykłej historii naszego państwa. Jej początki sięgają XIV w. i czasów książąt mazowieckich. Tutaj odbyła się koronacja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1764 r., w tym miejscu zaprzysiężono również pierwszą w Europie konstytucję 3 maja 1791 r.
Świątynia, wysadzona w powietrze w odwecie za powstańczy zryw stolicy, w 1944 r. została praktycznie zmieciona z powierzchni ziemi. Dzięki staraniom wielu osób, w tym prymasa Polski kard. Augusta Hlonda czy prymasa Stefana Wyszyńskiego, kościół odbudowano. Jednak nie miał on własnej drogi krzyżowej.
Nowa droga krzyżowa tworzy wyjątkową narrację, która przedstawia historię archikatedry w perspektywie teologicznej. Wykonał ją artysta rzeźbiarz Łukasz Krupski, syn Janusza i Joanny Krupskich.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 12 (907), 19 marca 2023r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 25 marca 2023