28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nadzwyczajny miesiąc

Ocena: 0
414

– Kto pojedzie na misje, ten otwiera oczy – mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, podczas konferencji prasowej w związku z Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym ogłoszonym tego października przez papieża Franciszka.

fot. BP KEP

Przewodniczący episkopatu zwrócił uwagę na trzy płaszczyzny zaangażowania Kościoła w Polsce w dzieło misji: poprzez misjonarzy, poprzez wolontariat misyjny oraz przez dzieło animacji i formacji misyjnej. Najnowsze statystyki wskazują, że w 99 krajach na misjach pracuje 1903 Polek i Polaków. Abp Gądecki podkreślił, jak ryzykowna jest często ta praca, wspominając o misjonarzach, którzy zginęli, pełniąc swoją posługę.

Drugą płaszczyzną misyjnego zaangażowania Kościoła w Polsce jest wolontariat misyjny. Z samej tylko archidiecezji poznańskiej w tym roku w takim doświadczeniu misyjnym uczestniczyło 98 osób – studentów, w części z uniwersytetu medycznego. Taki wolontariat trwa miesiąc, dwa, a często i pół roku. Abp Gądecki przypomniał, że ten czysto świecki ruch zrodził się z przedwojennego ruchu misyjnego, zakładanego przez dr Wandę Błeńską, której proces beatyfikacyjny będzie się rozpoczynał w archidiecezji poznańskiej. – Czasem wydaje nam się, że jesteśmy biedni w stosunku do Zachodu czy ludzi najbogatszych. Kto pojedzie na misje, ten zobaczy prawdziwą biedę. I dopiero wtedy wzrasta duchowo, nie tylko przez to, że pomaga ludziom, ale że uczy się wdzięczności Bogu – mówił.

Dzieło animacji i formacji misyjnej to akcje takie jak m.in. Adomis (adopcja misyjnych seminarzystów), Żywy Różaniec dla misji, Kolędnicy Misyjni czy inicjatywa „Dzieci komunijne dzieciom misji”.

Abp Gądecki zaznaczył też, jak ważne jest wsparcie cywilizacyjne krajów misyjnych, które otrzymują środki finansowe często za cenę zmian prawnych, poprzez które forsowane są zmiany cywilizacyjne, takie jak legalizacja aborcji.

Z kolei ks. dr Tomasz Atłas, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych, powiedział, że PDM prowadzą 41 projektów w 16 strukturach administracji kościelnej w dziewięciu krajach (Madagaskar, Komory, Reunion, Mauritius, Seszele, Sri Lanka, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan). W tym roku w ramach tych projektów udało się przekazać na cele misyjne ponad 1 mln 196 tys. dolarów.

– Przez modlitwę i wsparcie materialne pomagajmy misjonarzom pracującym na wszystkich kontynentach – powiedział obecny na konferencji nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter