21 września
wtorek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nadzieja dla Litwy i Łotwy

Ocena: 0
2385

– Te kraje potrzebują nadziei w dwóch wymiarach. Tej na odrodzenie i umocnienie wiary i tej na poprawę warunków życia – mówi bp Romuald Kamiński, który uczestniczył w pielgrzymce papieża Franciszka na Litwę, Łotwę i do Estonii.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Z bp. Romualdem Kamińskim, ordynariuszem warszawsko-praskim, przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy, rozmawia Irena Świerdzewska

 

Był Ksiądz Biskup na Litwie i Łotwie podczas pielgrzymki papieża Franciszka. Jak liczna była delegacja polskich biskupów?

Było nas łącznie pięciu biskupów: ordynariusz białostocki abp Tadeusz Wojda i tamtejszy biskup pomocniczy Henryk Ciereszko, ordynariusz ełcki bp Jerzy Mazur SVD i ja. Do Agłony przyjechał jeszcze biskup pomocniczy łomżyński Tadeusz Bronakowski.

Litwa i Łotwa są stosunkowo małymi krajami, więc też celebry nie były wielkie. Na Litwie sporą część chrześcijan stanowią prawosławni i protestanci. Na Łotwie protestanci są w zdecydowanej większości. Przyjazd papieża był okazją, żeby zaprosić biskupów najbliższych krajów wschodnich. Licznie przybyli biskupi z Białorusi. Żartowaliśmy, że z Rosji przyjechało 75 proc. tamtejszego episkopatu, bo trzech z czterech tamtejszych hierarchów. Jako goście doświadczyliśmy ogromnej serdeczności gospodarzy.

Po wizycie św. Jana Pawła II to druga papieska wizyta w tych krajach. Jak ocenia Ksiądz Biskup przygotowania?

Prezydent Łotwy na czas jednodniowego spotkania z Ojcem Świętym zarządził dzień wolny od pracy w zakładach i instytucjach państwowych! Dało się zauważyć bardzo dobrą organizację spotkań, co do najmniejszego szczegółu. Podziwialiśmy dbałość o piękne przygotowanie liturgii. W jednym i drugim kraju było sporo wolontariuszy, młodych ludzi, co tworzyło dobrą atmosferę. Widać było zaangażowanie, troskę, życzliwość, pragnienie, żeby wszyscy byli zauważeni i właściwie obsłużeni. Ci młodzi ludzie wykonali piękną robotę i dali wspaniałe świadectwo.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 40 (678), 7 października 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 października 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 września

Wtorek, XXV Tydzień zwykły
Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty
„Pójdź za Mną”.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 9,9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter